Franciszkańska żywa szopka w Krakowie

Franciszkańska żywa szopka w Krakowie
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / apio

W Wigilię późnym wieczorem na placu przed Bazyliką oo. Franciszkanów w Krakowie można było zobaczyć "Żywą szopkę", a w niej lamę, osiołka, kucyki, owce i kozy. Krakowscy franciszkanie wystawiają inscenizację od dziewiętnastu lat.

W drodze na Pasterkę w Katedrze Wawelskiej szopkę odwiedził metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Złożył on życzenia i podzielił się opłatkiem.

"Wszyscy, którzy tu przybyli, są ludźmi dobrej woli. Razem z wami pragnę radować się z narodzin Pana Jezusa w tę wyjątkową, świętą noc" - powiedział dostojnik.

Jak zaznaczył, od szopki betlejemskiej wyszła dobra nowina, radość dla ludzi dobrej woli i całego stworzenia, więc powinniśmy się radować.

"Życzę wszystkim błogosławionych świąt, dobrego przeżycia, takiego zatrzymania się na chwilę, aby spotkać Boże Dziecię i zastanowić się, czy moje życie jest zgodne z tym, co przyniósł na ziemię Jezus Chrystus" - podkreślił metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz wspomniał ofiary tragedii smoleńskiej oraz tych, którzy ucierpieli w tym roku w wyniku powodzi.

W wigilijną noc aktorzy z krakowskiej grupy teatralnej "Theatrum Mundi" wraz z klerykami franciszkańskiego seminarium wystawili jasełka. Później, do samej północy, trwało wspólne kolędowanie z zespołem "Fioretti".

"W tym roku próbujemy zaangażować w organizację szopki społeczności lokalne, żeby mieszkańcy poczuli się jej współgospodarzami" - mówił PAP franciszkanin o. Jan Szewek. Stąd pomysł, by każdego dnia jasełka były przygotowane przez inną grupę: w pierwszy dzień Bożego Narodzenia wystąpią m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej ss. Urszulanek w Krakowie oraz Krakowski Chór Młodzieżowy "Płomień".

W drugi dzień świąt zebrani usłyszą koncert kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli w Wieliczce, góralskiego zespołu "Majeranki" oraz krakowskiego zespołu "W Miłości Zwycięstwo". Jasełka przedstawią uczniowie z Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie.

"Urozmaicamy program, by się nie powtarzał i wierni mogli do nas przychodzić nawet codziennie" - dodał o. Szewek.

Pierwszą żywą szopkę wystawił św. Franciszek z Asyżu w Greccio w 1223 r. Dziewiętnaście lat temu krakowscy franciszkanie przeszczepili ten zwyczaj do Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Franciszkańska żywa szopka w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.