Francja: zmarł obrońca szkolnictwa katolickiego

KAI / drr

W środę 4 sierpnia odbędzie się w Paryżu pogrzeb ks. prałata Paula Guiberteau. Zmarł on 30 lipca w wieku 86 lat, kilka dni przed przejściem na emeryturę. W 1984 r. prowadził on na ulicach stolicy Francji manifestację z udziałem miliona ludzi w obronie szkolnictwa katolickiego.

Jacques Carton, rzecznik Konferencji Biskupów Francji w specjalnym oświadczeniu podkreślił, że ks. Guiberteau „kompetentnie i z determinacją bronił wolności szkolnictwa w szczególnie trudnym kontekście”. – Wielu jest mu wdzięcznych za tę odważną służbę na rzecz edukacji oświecanej wartościami chrześcijańskimi – głosi komunikat episkopatu.

Ponieważ ks. Guiberteau był kanonikiem katedry Notre-Dame, zgodnie z tradycją 31 lipca wielki dzwon świątyni, noszący imię Emmanuel, oddał hołd zmarłemu 86 uderzeniami – po jednym na każdy rok jego życia.

Urodzony w 1924 r. w Nantes i wyświęcony na kapłana w 1947 r., ks. Guiberteau był początkowo nauczycielem filozofii i dyrektorem Szkoły św. Stanisława w rodzinnym mieście. W 1981 r. został sekretarzem generalnym ds. nauczania katolickiego przy Konferencji Biskupiej Francji. W tej roli prowadził trudne negocjacje z socjalistycznym rządem, który chciał ujednolicić szkolnictwo we Francji. Miało ono być wyłącznie świeckie i publiczne, co oznaczałoby m.in. likwidację szkół katolickich.

24 czerwca duchowny stanął na czele wielkiej manifestacji z udziałem miliona ludzi, którzy na ulicach Paryża protestowali przeciwko planom władz. Doprowadziła ona do wycofania projektu.

W 1988 r. był członkiem ekipy negocjatorów na Nowej Kaledonii, która doprowadziła do podpisania tzw. Porozumienia z Noumei, które przyznawało temu francuskiemu terytorium na Pacyfiku szeroką autonomię.

W latach 1986-92 ks. Guiberteau był rektorem Instytutu Katolickiego w Paryżu, a w latach 1992-96 proboszczem parafii Saint-Germain-des-Prés w Dzielnicy Łacińskiej i odpowiedzialnym za duszpasterstwo akademickie w stolicy Francji. W ramach Stowarzyszenia ARC pomagał bardzo licznym w Paryżu studentom zagranicznym.

Od 1996 r. był kapelanem katedry Notre-Dame i sędzią sądu arcybiskupiego. Ostatnio uczestniczył w pracach nad nową edycją bardzo popularnego we Francji Ekumenicznego Przekładu Biblii (TOB) w ramach Ekumenicznego Towarzystwa Badań Biblijnych.

Był też wiceprzewodniczącym Bractwa Abrahama, grupującego chrześcijan, muzułmanów i żydów. Działał w Światowej Konferencji Religie dla Pokoju. – To wzajemne poznawanie się ludzi wierzących poszerza książkową wiedzę na temat religii. Poszukiwanie pokoju powinno być dla nas wszystkich wspólnym celem – mówił w wywiadzie dla dziennika „La Croix” w 2008 r.

- Był to człowiek ekumenizmu i pokoju, wielkiej dobroci i bardzo głębokiej wiary – powiedział o zmarłym biskup pomocniczy archidiecezji paryskiej Jérôme Beau, który 4 sierpnia będzie przewodniczył Mszy żałobnej w katedrze Notre-Dame razem z ordynariuszem Nantes, bp. Jean-Paulem Jamesem.

Ks. Guiberteau miał w połowie sierpnia zamieszkać w domu księży emerytów w Nantes. 27 czerwca odprawił w paryskiej katedrze pożegnalną Mszę św.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: zmarł obrońca szkolnictwa katolickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.