Gdańsk: trwa akcja charytatywna Pola Nadziei
Setki wolontariuszy w charakterystycznych żółtych koszulkach wręczających przechodniom żonkile w zamian za datek wrzucony do puszki - tak w Trójmieście przebiega akcja Pola Nadziei organizowana przez archidiecezjalny oddział Caritas.
Ta największa na Pomorzu akcja dobroczynna ma na celu wspieranie hospicjów działających na terenie archidiecezji gdańskiej.
"Pola Nadziei mają dwa cele. Pierwszy to finansowe wspieranie hospicjów, drugi - uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę towarzyszenia ludziom terminalnie chorym w ich odchodzeniu z tego świata" - mówi KAI ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej, która organizuje zbiórkę.
Gdańska Caritas od prawie 20 lat prowadzi Dom Hospicyjny im. św. Józefa w Sopocie. W tym czasie pod opieką specjalistów z tego domu do wieczności odeszło ponad 2,5 tys. osób. - Niestety opieka paliatywna to bardzo kosztowna dziedzina medycyny i ciągle zbyt mało dofinansowywana z publicznych pieniędzy - mówi ks. Steć i dodaje, że aktualne dofinansowanie opieki hospicyjnej wynosi jedynie 60 proc.
Sama akcja "Pola Nadziei", a także codzienne funkcjonowanie hospicjów nie byłoby możliwe, gdyby nie wolontariusze. - Oferują oni przede wszystkim swój czas, by towarzyszyć umierającym w przechodzeniu na drugą stronę życia. To ludzie w różnym wieku i różnych zawodów. Pomagają, bo wielu z nich miało w hospicjach swoich bliskich - mówi dyrektor gdańskiej Caritas.
Pola Nadziei trwają w Trójmieście cały dzień. Przed południem barwny korowód przeszedł gdańskim Długim Targiem. Od rana w sercu starego Gdańska trwa wielki Żonkilowy Festyn Rodzinny. Z okolic sopockiego mola wystartował Bieg Nadziei. Jego meta zlokalizowana jest na gdyńskim Skwerze Kościuszki. W Gdyni natomiast zagrała Orkiestra Promenadowa, która towarzyszyła Paradzie Żonkilowej. Mimo chłodu, przelotnego deszczu, a w Gdyni nawet gradu, w Trójmiejskich Polach Nadziei biorą udział setki ludzi.
W ubiegłorocznej edycji akcji udało się zebrać 400 tys. złotych.
Na terenie archidiecezji gdańskiej pomocy osobom umierającym udziela m.in. Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynowa Przystań" oraz Hospicjum św. Ojca Pio. Wszystkie te placówki rocznie opiekują się 3 tys. chorych.
Skomentuj artykuł