Gdy uderzyła bomba atomowa, ocalał tylko krzyż. Teraz wraca do Nagasaki

Gdy uderzyła bomba atomowa, ocalał tylko krzyż. Teraz wraca do Nagasaki
Ruiny katedry w Nagasaki (fot. Aihara Hidetsugu [public domain])
CNA / kk

74 lata temu zrzucono bombę atomową na Nagasaki. W tym czasie w katedrze Niepokalanego Poczęcia modlili się japońscy katolicy. Wszyscy zginęli, lecz krzyż ocalał.

 "Udało się odzyskać niewiele przedmiotów z katedry, dlatego zwrot krzyża, który jest tak bardzo głęboko powiązany z jej tożsamością, jest przełomowym wydarzeniem" - mówi dr Tanya Maus z Peace Resource Center przy Wilmington College w Ohio.

To właśnie tam trafił krucyfiks, który ocalał dzięki amerykańskiemu żołnierzowi Walterowi Hooke’owi. Hooke wydobył go z ruin katedry i wysłał do matki, a następnie złożył na rzecz ośrodka zbierającego pozostałości z tragedii w Hiroszimie i Nagasaki.

Szefowa ośrodka zdecydowała, że Amerykanie zwrócą go tam, gdzie jego miejsce, gdy dowiedziała się o poszukiwaniach krzyża. Pragnie by jego zwrot stał się gestem pokoju i pojednania.

DEON.PL POLECA

Nagasaki było sercem katolicyzmu w Japonii odkąd przybyli tam misjonarze na czele ze św. Franciszkiem Ksawerym. Bombardowanie miasta zabiło ponad 40 tysięcy osób na miejscu i doprowadziło do ruiny jednej trzeciej jego terytorium. Wśród zniszczonych budynków była katedra powstała w latach 1895-1925. Jej odbudowa zakończyła się w 1959 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Odkryj w swoim życiu pokój 

Bóg chce wydobyć z nas to, co najlepsze, ale nie zaciśniętą pięścią czy przystawiając rewolwer do naszej skroni. Stawia nam wymagania, ale nie po to, byśmy ich spełnianiem wyszarpywali...

Skomentuj artykuł

Gdy uderzyła bomba atomowa, ocalał tylko krzyż. Teraz wraca do Nagasaki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.