Generał jezuitów ostrzega: pandemia zagraża demokracji

Generał jezuitów ostrzega: pandemia zagraża demokracji
(fot. Michał Lewandowski)
4 miesiące temu
KAI / jb

Dodatkowym zagrożeniem dla demokracji na świecie jest pandemia koronawirusa, ostrzega generał Towarzystwa Jezusowego o. Arturo Sosa Abascal.

Demokracja może paść ofiarą kryzysu, jeśli się nie uda pogłębić świadomości obywatelskiej i postawić dobra wspólnego ponad indywidualnymi interesami osób, grup lub narodów, ostrzegł jezuita, akademicki wykładowca politologii, w wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR.

Demokracja jako forma państwowa i społeczna była poważnie zagrożona już w minionych latach. Z jednej strony wynikało to z „osłabienia świadomości obywatelskiej w społeczeństwach, w których ona istniała, z drugiej natomiast wkładano zbyt mało wysiłków, aby promować taką świadomość gdzie indziej. Według pochodzącego z Wenezueli teologa, do osłabienia przyczynia się rozprzestrzenianie się różnych form populizmów oraz fundamentalizmów „ubranych w ‘religijne’ ideologie lub wypaczenia”.

Zdaniem generała jezuitów nadchodząca dystrybucja szczepionek będzie „papierkiem lakmusowym dla pragnienia sprawiedliwości społecznej oraz społecznej odpowiedzialności” w świecie po koronawirusie. Pokaże to, jak naprawdę demokratyczna jest wola państw narodowych i organizacji międzynarodowych, takich jak Unia Europejska. Wtedy okaże się, czy górę weźmie logika rynku, czy sprawiedliwości społecznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ
35,75 zł
55,00 zł

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Skomentuj artykuł

Generał jezuitów ostrzega: pandemia zagraża demokracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.