Genewa: obchody 70-lecia Światowej Rady Kościołów
Przedstawiciele Kościołów z całego świata wzięli udział w nabożeństwie upamiętniającym 70. rocznicę założenia Światowej Rady Kościołów.
Światowa Rada Kościołów (nazywana również Ekumeniczną Radą Kościołów) skupia obecnie 348 lokalnych Kościołów protestanckich, anglikańskich, prawosławnych i starokatolickich oraz wspólnoty kościelne z około 120 krajów. Skupiają one łącznie około 600 mln chrześcijan. Założona została 23 sierpnia 1948 r. w Amsterdamie, a swoją siedzibę ma w Genewie. Kościół katolicki nie należy do ŚRK, ale teologowie katoliccy pracują jako pełnoprawni członkowie w ważnych komisjach tego gremium.
Nabożeństwo upamiętniające 70. rocznicę założenia Światowej Rady Kościołów sprawowano w językach francuskim i angielskim. Zawierało ono także modlitwy i śpiewy w innych językach z różnych stron świata. Wśród zgromadzonych byli chrześcijanie z Korei Północnej. Homilię wygłosił ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej.
- Świętujemy długą, wspólną pielgrzymkę na drodze jedności, chrześcijańskiego świadectwa i zaangażowania na rzecz sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia - stwierdził honorowy zwierzchnik prawosławia. Wspominał też "konstruktywną współpracę" ŚRK z Kościołem katolickim.
- Mamy świadomość tego, że ruch na rzecz przywrócenia jedności chrześcijaństwa przybiera nowe formy, aby odpowiedzieć na nowe sytuacje i aktualne wyzwania świata - powiedział Bartłomiej, który zanim został patriarchą, pracował w Komisji Wiara i Ustrój oraz należał do komitetu centralnego i wykonawczego ŚRK. Studiował też w Instytucie Ekumenicznym ŚRK w Bossey koło Genewy.
Hierarcha wezwał do dialogu, cierpliwości i otwartości, które pozwolą przezwyciężyć różnice i trudności powstałe już po założeniu ŚRK. Ale "nie miejmy złudzeń - Kościoły jak do tej pory nie były zdolne do wzniesienia się ponad podziały i osiągnięcia tak bardzo upragnionej jedności - zauważył 78-letni Bartłomiej.
Przypomniał, że w 1920 r. ówczesny patriarcha Konstantynopola wydał encyklikę, w której zaproponował stworzenie Ligi Kościołów, na wzór powstałej właśnie Ligi Narodów [poprzedniczki ONZ - KAI]. Idea ta stała się ciałem 28 lat później, gdy z połączenia chrześcijańskich ruchów Wiara i Ustrój oraz Życie i Praca powstała ŚRK.
W najbliższy czwartek 21 czerwca w obchodach 70-lecia ŚRK weźmie udział papież Franciszek.
Skomentuj artykuł