Giby k. Sejn: 69. rocznica Obławy Augustowskiej

Giby k. Sejn: 69. rocznica Obławy Augustowskiej
(fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
KAI / mh

W niedzielę 20 lipca w Gibach koło Sejn, w miejscu symbolicznego grobu Ofiar Obławy Augustowskiej - w 69. rocznicę tej tragedii - została odprawiona Msza święta za dusze zamordowanych w obławie. Do tej pory nie wiadomo, gdzie są ich masowe groby.

Liturgii przewodniczył i wygłosił homilię bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. Wskazał na potrzebę modlitwy za pomordowanych oraz w intencji poznania całej prawdy o bestialskim wydarzeniu sprzed 69 lat. Wiele współczesnych wydarzeń w świecie pokazuje, jak często politycy są bezradni w rozwiązywaniu konfliktów i w poszukiwaniu prawdy - mówił biskup. Polityka zawodzi, kiedy dyskredytuje się Bożą sprawiedliwość. W tej sytuacji jeszcze większego znaczenia nabiera potrzeba dawania świadectwa wiary i rozwijania w sobie duchowej mocy.

Po Mszy świętej na symbolicznym grobie złożono wieńce i kwiaty. Nieopodal, przy kościele parafialnym w Gibach jest prezentowana wystawa "Zaginieni w Obławie Augustowskiej w lipcu 1945 roku", którą przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Organizatorami tegorocznych obchodów byli: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, gmina Giby i parafia pw. św. Anny w Gibach.

Obława Augustowska - to nazwa okrutnej pacyfikacji Ziemi Augustowskiej, sejneńskiej, sokólskiej, suwalskiej, a także terenów zza "linii Curzona" (dzisiejsza Republika Litewska), ze szczególnym uwzględnieniem Puszczy Augustowskiej. Pacyfikacja została przeprowadzona z rozkazu Stalina przez jednostki Wojsk Wewnętrznych NKWD i Armii Czerwonej wraz z UB i MO, pod kątem wyłapywania żołnierzy Armii Krajowej. W wyniku tej pacyfikacji aresztowano 7 tys. 49 osób, z czego 5 tys. 115 zwolniono, a po około dwóch tysiącach osób wszelki ślad zaginął. Do dzisiaj nie znamy miejsc egzekucji i dołów śmierci, do których zostali wrzuceni niewinni ludzie, aresztowani w dniach od 12 do 28 lipca 1945 roku.

DEON.PL POLECA

Warto przypomnieć, że 3 maja br. na Jasnej Górze - w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej - odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę ofiar Obławy Augustowskiej. Uroczystości poświęcenia tablicy odbyły się w ramach II Pielgrzymki Rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej do Częstochowy. Tablica ufundowana została jako wotum rodzin ofiar obławy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Giby k. Sejn: 69. rocznica Obławy Augustowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.