Uniwersytet Jagielloński świętuje 650-lecie

Uniwersytet Jagielloński świętuje 650-lecie
Rektor UJ prof. Wojciech Nowak (C) podczas uroczystego posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Auditorium Maximum UJ w Krakowie (fot.PAP/Stanisław Rozpędzik)
PAP / mh

Uniwersytet Jagielloński - najstarsza polska uczelnia świętuje 650-lecie istnienia. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przywołując słowa Jana Pawła II mówił, że "niewiele jest rzeczy równie ważnych w życiu człowieka i społeczeństwa, jak posługa myślenia".

Rektor, prorektorzy i studenci UJ złożyli rano w Katedrze na Wawelu kwiaty przy grobach fundatora uczelni króla Kazimierza Wielkiego i odnowicieli Akademii Krakowskiej króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. Przed mszą św. odprawioną w intencji społeczności akademickiej bił dzwon "Zygmunt".
Kard. Dziwisz przypomniał w homilii, że św. Jan Paweł II był studentem polonistyki, a następnie absolwentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.  W 1953 r. habilitował się zanim wydział ten został z uczelni usunięty.
"W 1983 roku już jako papież został doktorem honoris causa wszystkich wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedyś powiedział, że niewiele jest rzeczy równie ważnych w życiu człowieka i społeczeństwa, jak posługa myślenia. Jako profesor, biskup, a potem papież wiele mówił o intelektualnej i moralnej odpowiedzialności" - powiedział w homilii metropolita krakowski.
Kard. Dziwisz przywołał przemówienie Jana Pawła II z uroczystości nadania mu doktoratu honoris causa UJ. Papież powiedział wtedy,  że stykając się na co dzień z UJ ani na chwilę nie stracił świadomości, że "obcuję z wielkością, jedną z tych, które stanowią o miejscu mojej Ojczyzny w dziejach ogólnoludzkiej kultury". Jan Paweł II życzył uczelni, by pozostała wierna dewizie: "Więcej znaczy rozum niż siła" ("Plus ratio, quam vis") i przyczyniała się do "ugruntowania całego życia polskiego na fundamentach mądrości, wiedzy i prawości".
Ze Wzgórza Wawelskiego do Auditorium Maximum ulicami miasta przejdzie Orszak Akademicki, a w nim studenci i doktoranci, wykładowcy i władze 15 wydziałów uczelni, goście zaproszeni na jubileusz, doktorzy honoris causa, byli rektorzy oraz obecni prorektorzy i rektor UJ.
W południe rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu UJ z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, który otrzyma złoty medal "Plus Ratio Quam Vis".
Akademia Krakowska - późniejszy Uniwersytet Jagielloński został założony w 1364 r.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uniwersytet Jagielloński świętuje 650-lecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.