"Głód na świecie można pokonać"

9 lat temu
KAI / drr

Położenie kresu głodowi na świecie nie jest utopią, lecz wizją, którą trzeba zrealizować. Podkreślił to przewodniczący Caritas Internationalis kard. Oscar Rodriguez Maradiaga z Hondurasu podczas Mszy św. sprawowanej w piątek w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana dla uczestników międzynarodowego kongresu Caritas. Kongres obradował on pod hasłem "Przyszłość bez głodu" i wezwał chrześcijan do szczególnej zaangażowania w tym dziele.

Zdaniem arcybiskupa Tegucigalpy, ziemia ma dość zasobów, aby nikt nie musiał głodować. Zwrócił uwagę, że dzięki postępowi naukowemu można dziś wyprodukować tyle żywności, jak nigdy dotąd, jednakże z powodu żądzy posiadania zasoby te służą nie ludzkości, lecz interesom gospodarki.

Przewodniczący Caritas Internationalis wezwał przywódców państw całego świata, aby przyczynili się do likwidacji głodu w świecie. - Po to, aby wszystkim mieszkańcom Ziemi umożliwić takie same szanse, potrzebna jest większa sprawiedliwość społeczna - stwierdził purpurat z Hondurasu.

Skrytykował przy tym fakt, że coraz więcej ludzi interesuje się gromadzeniem pieniędzy i "korzystaniem" z życia, nie bacząc na sytuację innych. W tych warunkach to właśnie chrześcijanie muszą stać się "światłem w ciemności". Opierająca się na miłości bliźniego Caritas powinna być tu zaczynem i siłą napędową dla ludzi, aby doprowadzić do prawdziwej solidarności z rządzącymi tym światem, zaapelował kardynał.

Witając przybyłych na Mszę św. uczestników konferencji metropolita Wiednia kard. Christoph Schönborn przypomniał, że 1 czerwca Kościół na całym świecie obchodzi "Dzień życia", który ma przypominać o świętości życia ludzkiego. Dlatego dzień ten jest także "znakiem nadziei" dla wszystkich głodujących na świecie - podkreślił austriacki hierarcha.

Wśród koncelebransów Mszy św. odprawianej po niemiecku i angielsku byli ormiański biskup katolicki dla Europy Wschodniej abp Raphael François Minassian, wikariusz apostolski Meki w Etiopii bp Abraham Desta i dyrektor Caritas Europa ks. Erny Gillen. Za pieniądze zebrane podczas liturgii Caritas zakupi zboże i odżywki dla dzieci ludzi cierpiących głód w strefie Sahelu w Afryce.

Również w czasie samego kongresu kard. Maradiaga przypomniał, że korzenie głodu leżą nie w "braku zasobów", lecz w "braku sprawiedliwych mechanizmów podziału i sprawiedliwych struktur". Produkcja żywności jest nakazem chwili, ponieważ "głód nie jest tylko udziałem ludzi ubogich" - zaznaczył przewodniczący Caritas Internationalis.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Kofi Annan opowiedział się za "celowym" opodatkowaniem transakcji finansowych. Uzyskane z tego dochody można byłoby przeznaczyć na pomoc w rozwoju i walkę ze zmianami klimatycznymi, to zaś byłoby skutecznym środkiem do walki z głodem na świecie. Były sekretarz generalny ONZ miał być jednym z głównych mówców na kongresie w Wiedniu, musiał jednak odwołać swój przyjazd ze względu na pilną misję do Syrii. Jego przemówienie odczytał w stolicy Austrii jego specjalny wysłannik Fesfai Tekle.

W dwudniowym kongresie uczestniczyli eksperci z ponad 20 krajów, politycy, przedstawiciele ONZ i organizacji pozarządowych, światowej sławy ekonomiści oraz pracownicy Caritas - w sumie 700 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Głód na świecie można pokonać"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.