Głos amazońskich kobiet słyszany na synodzie

Głos amazońskich kobiet słyszany na synodzie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
2 lata temu
vaticannews / ml

Fakt, że kobiety Amazonii, mieszkające na co dzień w osadach wzdłuż rzek, mogą opowiedzieć na synodzie o realiach swego życia i problemach, którym codziennie stawiają czoło, ma ogromne znaczenie. Pozwala to lepiej zrozumieć rzeczywistość tego regionu i wyzwania, jakie stawia przed Kościołem. Mówi o tym s. Roselei Berteldo, jedna z 35 kobiet uczestniczących w Synodzie Biskupów.

Ta brazylijska zakonnica od lat zaangażowana jest w walkę z procederem handlu ludźmi w ramach organizacji „Krzyk dla życia”, należącej do światowej sieci osób konsekrowanych walczących z handlem żywym towarem – „Talitha Kum”.

Siostra Berteldo ujawnia, że to pracownicy firm wydobywczych i międzynarodowych koncernów działających w Amazonii są głównym kołem napędowym procederu handlu ludźmi. „W większości są to mężczyźni i dzięki nim kwitnie wykorzystywanie seksualne kobiet” – mówi brazylijska zakonnica. Wiele dziewcząt trafia w ręce handlarzy wabiona fałszywą obietnicą legalnego zatrudnienia. Brak kontroli na granicach sprawia, że przemyt kobiet trafiających później na ulice z każdym rokiem przybiera na sile. Amazońskie dziewczyny wykorzystywane są też w dużych miastach jako niewolnicza siła robocza.

„Kościół mocno angażuje się w działania prewencyjne. Prowadzimy w wioskach akcje uświadamiające, wykorzystujemy w tym celu także media” – mówi s. Berteldo. Na synodzie pojawił się postulat zacieśnienia współpracy wszystkich episkopatów obejmujących Amazonię w walce z procederem handlu ludźmi, a także konieczności większego zaangażowania Kościoła w wypracowanie polityki społecznej chroniącej kobiety i dążącej do uszczelnienia granic. W tym celu zostanie nawiązana ściślejsza współpraca z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Głos amazońskich kobiet słyszany na synodzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.