Głosował za proaborcyjną ustawą. Ksiądz odmówił mu Komunii świętej

Głosował za proaborcyjną ustawą. Ksiądz odmówił mu Komunii świętej
(fot. cathopic / Exe Lobaiza)
Catholic Herald / kw

Polityk twierdził, że jest pro-life. Po tym, jak publicznie przyznał się do głosowania za przywróceniem aborcji, odmówiono mu przyjęcia Komunii świętej.

Jak czytamy na portalu Catholic Herald, sprawa dotyczy Roberta Troya, członka irlandzkiego parlamentu. Polityk ujawnił w wywiadzie dla "Hot Press" w grudniu, że głosował za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji, która zakazywała aborcji w Irlandii - głosowanie to uchyliło poprawkę w maju 2018 roku.

W wywiadzie podkreślał, że długo rozważał swoją decyzję, którą uzasadnił tym, że ósma poprawka zakazywała aborcji również w przypadkach skrajnych zaburzeń płodu, kazirodztwa czy gwałtu. Troy podkreślił również, że Irlandki i tak robiły aborcję za granicą.

Na czym polega rozgrzeszanie z aborcji? >>

DEON.PL POLECA

W tym samym wywiadzie polityk przypomniał, że poparł legalizację małżeństw homoseksualnych w Irlandii podczas głosowania w 2015 roku (które doprowadziło do legalizacji).

W czasie Mszy pogrzebowej 4 stycznia, Troyowi odmówiono przystąpienia do Eucharystii. Diecezja Meath, na terenie której odbywała się Msza, nie skomentowała publicznie tej sprawy.

Catholic Herald przypomniał zaś dokument z 2004 roku autorstwa kard. Josepha Ratzingera (ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, przyszłego papieża), który stwierdzał, że lokalny biskup powinien pouczyć katolickiego polityka, jak wygląda nauczanie Kościoła w sprawie aborcji i eutanazji.

Zgodnie z dokumentem kard. Ratzingera, dopiero po odpowiednim ostrzeżeniu i wyczerpaniu odpowiednich środków, szafarz może odmówić Komunii Świętej politykowi, który z uporem głosuje za prawami przyzwalającymi na aborcję czy eutanazję.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Nasz ukochany Papież wciąż o nas pamięta

Wielu z nas znało go osobiście, wielu pamięta jego pielgrzymki do Polski i słowa, które wypowiedział. Jest nam bliski. W sytuacjach trudnych i kryzysowych często zwracamy się do...

Skomentuj artykuł

Głosował za proaborcyjną ustawą. Ksiądz odmówił mu Komunii świętej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.