Głosował za proaborcyjną ustawą. Ksiądz odmówił mu Komunii świętej

(fot. cathopic / Exe Lobaiza)
Catholic Herald / kw

Polityk twierdził, że jest pro-life. Po tym, jak publicznie przyznał się do głosowania za przywróceniem aborcji, odmówiono mu przyjęcia Komunii świętej.

Jak czytamy na portalu Catholic Herald, sprawa dotyczy Roberta Troya, członka irlandzkiego parlamentu. Polityk ujawnił w wywiadzie dla "Hot Press" w grudniu, że głosował za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji, która zakazywała aborcji w Irlandii - głosowanie to uchyliło poprawkę w maju 2018 roku.

W wywiadzie podkreślał, że długo rozważał swoją decyzję, którą uzasadnił tym, że ósma poprawka zakazywała aborcji również w przypadkach skrajnych zaburzeń płodu, kazirodztwa czy gwałtu. Troy podkreślił również, że Irlandki i tak robiły aborcję za granicą.

Na czym polega rozgrzeszanie z aborcji? >>

DEON.PL POLECA

W tym samym wywiadzie polityk przypomniał, że poparł legalizację małżeństw homoseksualnych w Irlandii podczas głosowania w 2015 roku (które doprowadziło do legalizacji).

W czasie Mszy pogrzebowej 4 stycznia, Troyowi odmówiono przystąpienia do Eucharystii. Diecezja Meath, na terenie której odbywała się Msza, nie skomentowała publicznie tej sprawy.

Catholic Herald przypomniał zaś dokument z 2004 roku autorstwa kard. Josepha Ratzingera (ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, przyszłego papieża), który stwierdzał, że lokalny biskup powinien pouczyć katolickiego polityka, jak wygląda nauczanie Kościoła w sprawie aborcji i eutanazji.

Zgodnie z dokumentem kard. Ratzingera, dopiero po odpowiednim ostrzeżeniu i wyczerpaniu odpowiednich środków, szafarz może odmówić Komunii Świętej politykowi, który z uporem głosuje za prawami przyzwalającymi na aborcję czy eutanazję.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Głosował za proaborcyjną ustawą. Ksiądz odmówił mu Komunii świętej
Komentarze (2)
Andrzej Ak
30 stycznia 2019, 22:46
To samo powinno dotyczyć pogrzebów w Polsce, szczególnie polityków. Jednak dopóki Kościół bedzie centralnie sterowany i zarządzany jak każda korpo, tak się tutaj raczej nie stanie. To może być dopiero przyszością Kościoła w Polsce, lub Polskiego Kościoła. Brak konsekwencji w obecnym KK niestety jest rażący szczególnie gdy zestawi się go z obrazem Kościoła Apostołów i ich następców do 3 wieku.  Opisów warto poszukać zarówno w samym NT jak i Apokryfach.
30 stycznia 2019, 22:15
Brawo, bardzo dobrze zrobił ten ksiądz. A DEON już go broni. Prosiłbym jednak o dokładny tytuł dokumentu i numer, bo coś to wyjaśnienie w ostatnim akapicie jest bardzo mętne.