Gniezno: międzydiecezjalne szkolenie w zakresie ochrony dzieci i młodzieży

Gniezno: międzydiecezjalne szkolenie w zakresie ochrony dzieci i młodzieży
(fo. HAL-9000/shutterstock.com)
KAI / ms

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyło się 5 stycznia międzydiecezjalne szkolenie dotyczące prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami wykorzystywania na tle seksualnym.

W spotkaniu uczestniczyli duchowni i świeccy z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej oraz diecezji bydgoskiej, włocławskiej i kaliskiej.

Do Gniezna przyjechali szefowie i przedstawiciele diecezjalnych instytucji centralnych, dyrektorzy szkół, przedszkoli i domów dziecka, rektorzy i delegaci seminariów duchownych, dyrektorzy Caritas oraz instytucji pokrewnych, a także księża, konsekrowani i świeccy w różnoraki sposób zaangażowani w pracę z dziećmi i młodzieżą. Osoby te wchodzą w skład diecezjalnych zespołów ds. prewencji, których powołanie, wraz z opracowaniem specjalnych programów, zaleciła w listopadzie ub. r. Konferencja Episkopatu Polski.

"To kolejny krok na drodze profilaktyki" - mówi ks. dr Wojciech Rzeszowski, koordynator zespołu w archidiecezji gnieźnieńskiej i delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. Jak tłumaczy, by działania prewencyjne były skuteczne, potrzeba uwrażliwienia, przygotowania i współpracy wszystkich środowisk zaangażowanych w pracę z dziećmi i młodzieżą.

"Nie chodzi o wyznaczenie jednego lidera, bo on sam, choćby był wszechstronnie przygotowany i najlepiej przeszkolony, w pojedynkę nic nie zrobi. Konieczne jest przygotowanie grupy ludzi, którzy dalej będą działać i przygotowywać kolejne osoby w swoich środowiskach i miejscach pracy. System ten ma obejmować nie tylko nauczycieli, wychowawców, duszpasterzy czy opiekunów, ale w pewnym zakresie także samych uczniów, tak, by rozumieli, co jest zagrożeniem, co jest właściwe, a co nie i jak na niewłaściwe zachowanie reagować" - wyjaśnia ks. Rzeszowski.

DEON.PL POLECA

Kapłan wskazuje również, że powoływane w diecezjach zespoły nie mogą być gremiami "okazjonalnymi i jednorazowymi". "To muszą być jednostki czynne, świadome odpowiedzialności za swoje środowiska i pozostające z sobą w kontakcie" - dodaje delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Zapowiada również, że niebawem opublikowane zostaną konkretne wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej.

"Gotowy jest już wstępny program prewencji, który po konsultacjach, dopracowaniu i przyjęciu przez członków zespołu, przekazany zostanie dalej konkretnym instytucjom i środowiskom, tak, by na jego bazie mogły przygotować własne wytyczne dostosowane do charakteru i specyfiki prowadzonej działalności" - tłumaczy.

Szkolenie w Gnieźnie prowadzili: o. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP oraz Ewa Kusz, psycholog, seksuolog i terapeuta, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się m.in. ze standardami polityki ochrony dzieci, korzystając z ogromnej wiedzy i doświadczenia obojga prowadzących.

"Cel tego typu szkoleń jest prosty - wskazać i wprowadzić do metody budowania systemów prewencyjnych w poszczególnych diecezjach" - mówi o. Adam Żak przyznając, że spotkanie w Gnieźnie jest pierwszym z wielu zaplanowanych w tym roku w diecezjach.

"Chodzi o to - tłumaczy - by wypracowywane w tym temacie dokumenty nie pozostawały jedynie martwą literą lub zawieszone na stronach internetowych, spełniały jedynie funkcję wizerunkową. Konieczne jest uwrażliwianie i budowanie świadomości wszystkich zaangażowanych w Kościele w pracę z dziećmi i młodzieżą tak, by potrafili rozpoznać i odpowiednio zareagować na zagrożenie nie tylko w swoim środowisku, ale wszędzie tam, gdzie ono występuje" - wskazuje o. Żak dodając, że budowanie takiego systemu wymaga czasu.

Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP przyznaje również, że wielką wartością organizowanych szkoleń jest to, iż uczestniczą w nich zarówno duchowni, jak i świeccy zaangażowani na różnych polach w pracę z dziećmi i młodzieżą. Optymalne byłoby włączenie w ten system prewencji także rodziców i w odpowiednim zakresie samych dzieci i młodych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gniezno: międzydiecezjalne szkolenie w zakresie ochrony dzieci i młodzieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.