Góra Grabarka. Obchody prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego

Góra Grabarka. Obchody prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego
Święta Góra Grabarka (fot. marcinm111/depositphotos.com)
PAP/mk

W prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce odbyły się obchody święta Przemieniania Pańskiego.

Uroczystościom na Świętej Górze Grabarce k. Siemiatycz, które są najważniejszym wydarzeniem w tym cerkiewnym sanktuarium, przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) metropolita Sawa, w asyście innych hierarchów, m.in. arcybiskupa diecezji białostocko-gdańskiej Jakuba.

DEON.PL POLECA

W środę i czwartek sanktuarium na Grabarce odwiedziło kilkanaście tysięcy wiernych; od wtorku docierały tam zorganizowane grupy pieszych pątników, łącznie ok. tysiąca osób w grupach m.in. z Warszawy, Białegostoku czy Jabłecznej. Niektóre z tych pielgrzymek były wznowione po rocznej przerwie, związanej z obostrzeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa.

O święcie Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor mówił w homilii proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim ks. Andrzej Mińko.

- Spotkanie z Bogiem wymaga od człowieka wielkiej pokory, cierpliwości i poświęcenia - podkreślał. Wskazywał na symbolikę wierzchołka góry jako miejsca, które jest najbliżej nieba; zaznaczył, że to miejsce wyjątkowe, ale wymaga trudu i poświęcenia, aby na nie wejść.

Ocenił jednak, że "ludzie dzisiaj zapomnieli o Bogu". Nawiązując w homilii do starotestamentowego przekazu o złotym cielcu - porównał do niego współcześnie "wszechobecny smartfon".

- To małe niepozorne urządzenie otwiera nam nową, nie kończącą się wirtualną przestrzeń, już malutkie dzieci zapatrzone są w ten mały, prostokątny przedmiot, który emanuje fascynującą energią. Także młodzież i dorośli, równie soczyście czerpią z tego wielkiego, wirtualnego świata. Niektórzy nawet próbują swojej wirtualnej religijności - powiedział w homilii ks. Mińko.

Duchowny mówił, że w "przebogatym wirtualnym świecie nie znajdziemy Boga ani jego proroków".

- Na pewno szybciej znajdziemy tam instrukcję, jak zdobyć przeróżne używki, które dadzą nam moc i siłę. To zło nas tam odnajdzie i sprawi, że staniemy się jeszcze bardziej egoistyczni - powiedział. Zwracał też uwagę na - jak to ujął - "plugawy język" komentarzy internetowych dotyczących wszelkich dziedzin życia społecznego. - Plonem tych strasznych żniw są pomówienia i fałszywe oskarżenia. Jest to prosta droga do jątrzenia, kłótni, rozbicia małżeństw, depresji a nawet samobójstw - ocenił ks. Mińko.

Podkreślał, że ludzie muszą odnaleźć w sobie dobro i dzielić się nim z drugim człowiekiem. - Jest to banalnie proste, ale jednocześnie we współczesnym, zakłamanym świecie, niesamowicie złożone i trudne. A jest to tylko chrześcijańskie wypełnienie ewangelicznych słów Jezusa o miłości do Boga i drugiego człowieka - powiedział ks. Mińko.

Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem założonym w 1947 roku, to święte miejsce dla prawosławnych w Polsce. Ma dla nich takie znaczenie jak Jasna Góra dla katolików. Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 r. Jeden z okolicznych mieszkańców doznał bowiem objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą, zostaną uratowani od panującej wtedy epidemii cholery.

Jak głosi przekaz, ci, którzy tak zrobili i ustawili tam krzyż, zaczęli zdrowieć. Od tego czasu wierni przynoszą tam krzyże w różnych intencjach, ustawiono ich tam tysiące. Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na terytorium Polski znalazły się w granicach ZSRR. Od 1947 roku istnieje tam żeński klasztor.

Co roku najwięcej wiernych gromadzi w tym sanktuarium sierpniowe święto Przemienienia Pańskiego. W minionych latach gośćmi tych uroczystości byli najważniejsi hierarchowie Kościoła wschodniego, w tym patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl czy patriarcha antiocheński Jan X.

Dokładnych danych o liczbie prawosławnych w Polsce nie ma. Przedstawiciele PAKP szacują liczbę wiernych na 450-500 tys. osób.

Za centrum prawosławia w naszym kraju uważane jest województwo podlaskie, zwłaszcza jego południowo-wschodnia część.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Markowski, ks. Waldemar Chrostowski

Album przedstawia zabytki i pejzaże obecnej Grecji, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc związanych z działalnością misyjną św. Pawła oraz głównych ośrodków życia duchowego Kościoła prawosławnego (Góra Atos, Meteory). Obok zdjęć zamieszczono fragmenty Listów św. Pawła oraz...

Skomentuj artykuł

Góra Grabarka. Obchody prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.