Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na Grabarkę

Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na Grabarkę
(fot. Mirek Nowaczyk / shutterstock.com)
PAP / kk

Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na św. Górę Grabarkę k. Siemiatycz (Podlaskie), do najważniejszego w kraju cerkiewnego sanktuarium. W dniach 18-19 sierpnia odbędą się tam obchody święta Przemienienia Pańskiego, rokrocznie gromadzące tysiące wiernych.

Od niedzieli są w drodze pątnicy, którzy wyruszyli tam z Warszawy i Jabłecznej (Lubelskie). Obie pielgrzymki do sanktuarium dotrą 17 sierpnia. Jedną z najdłuższych w kraju tras ma - organizowana po raz piętnasty - pielgrzymka stołeczna, w której wyruszyło ok. stu osób. Żeby ominąć uciążliwości związane z wyjściem z Warszawy, jej uczestnicy wyszli rano z Wołomina; do przejścia mają ok. 150 km.
Z Jabłecznej, gdzie znajduje się prawosławny klasztor św. Onufrego, na Grabarkę wyruszyli pielgrzymi z diecezji lubelsko-chełmskiej. W tej pielgrzymce, organizowanej po raz 25. przez diecezjalne Bractwo Młodzieży Prawosławnej, również idzie ok. stu osób, które w ciągu pięciu dni przejdą 115 km trasą m.in. przez Zahorów, Janów Podlaski i Mielnik.
Od soboty są w drodze pątnicy na rowerach. Uczestnicy takiej pielgrzymki wyruszyli z Gdańska i do przejechania mają blisko 650 km; dziennie pokonują od 80 do 115 km i na Grabarkę również dotrą 17 sierpnia. Na razie to kilkanaście osób, ale w mijanych miastach (m.in. Płocku i Warszawie) będą do nich dołączały kolejne.
Tradycyjnie najwięcej pielgrzymów dotrze na Grabarkę z województwa podlaskiego, które jest centrum prawosławia w Polsce. Prawdopodobnie najdłuższą trasę do pokonania ma kilkadziesiąt osób, które w minioną sobotę wyruszyły z Sokółki. W ciągu 6 dni przejdą bowiem 170 km.
Najliczniejsza będzie piesza pielgrzymka z Białegostoku; rokrocznie bierze w niej udział ok. 250 osób. Rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do piątku.
Święta Góra Grabarka, z małą cerkwią i - obchodzącym w tym roku 70-lecie założenia - żeńskim klasztorem, uważana jest za najważniejsze cerkiewne sanktuarium w Polsce. Dla prawosławnych w kraju ma takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików.
Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.
Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew porastających wzgórze stoją ich obecnie tysiące, niektóre źródła mówią o 10 tys. takich krzyży. Taki krzyż ustawia każda grupa pielgrzymia, wiele osób zostawia też własne, niesione w różnych prywatnych intencjach.
Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach Związku Radzieckiego. Tysiące wiernych gromadzą rokrocznie 2-dniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego.
Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na Grabarkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.