Franciszek o jedności między katolikami i prawosławnymi

Franciszek o jedności między katolikami i prawosławnymi
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI/ ed

"Módlmy się za siebie nawzajem, aby Pan dał nam być narzędziami jedności i pokoju" - zachęcał Ojciec Święty przyjmując dziś w Watykanie delegację prawosławnego Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola, przybyłą z okazji uroczystości świętych Piotra i Pawła.

Na jej czele stoi arcybiskup Telmessos Hiob, mianowany w ubiegłym roku współprzewodniczącym Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Prawosławnym.

Komunia między katolikami a prawosławnymi

Dziękując delegacji z Konstantynopola za przybycie Franciszek zauważył, że święci Piotr i Paweł byli od najdawniejszych czasów wspólnie czczeni przez Kościół na Wschodzie i na Zachodzie. Podkreślił różnorodność ich charyzmatów i charakterów, która wskazuje na znaczenie troski o zachowanie jedności w różnorodności.

DEON.PL POLECA

"Wymiana delegacji między Kościołem Rzymu a Kościołem Konstantynopola, z okazji ich świąt patronalnych zwiększa w nas pragnienie przywrócenia pełnej komunii między katolikami a prawosławnymi, którą już antycypujemy w braterskim spotkaniu, wspólnej modlitwie i wspólnej służbie Ewangelii" - stwierdził papież.

Ojciec Święty podkreślił, że podstawą tego dążenia do jedności jest doświadczenie pierwszego tysiąclecia, kiedy chrześcijanie Wschodu i Zachodu uczestniczyli w tym samym stole eucharystycznym, strzegąc tych samych prawd wiary a zarazem pielęgnując różne tradycje teologiczne, duchowe i kanoniczne, zgodne z nauczaniem Apostołów i soborów ekumenicznych.

Odważni i dalekowzroczni pasterze

Franciszek przypomniał, że w bieżącym roku przypada 50. rocznica wizyty bł. Pawła VI w siedzibie Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu i rewizyty w Rzymie patriarchy Atenagorasa. "Wzór tych odważnych i dalekowzrocznych pasterzy, pobudzanych jedynie miłością Chrystusa i Jego Kościoła zachęca nas do kontynuowania naszej pielgrzymki ku pełnej jedności" - powiedział papież. Dodał, że od tej pory Kościoły Rzymu i Konstantynopola wysyłają delegacje na swoje święta patronalne - świętego Andrzeja oraz świętych Piotra i Pawła.

Ojciec Święty wyraził także wdzięczność za spotkania z obecnym patriarchą Konstantynopola, "umiłowanym bratem Bartłomiejem", w tym niedawne w Kairze. Podkreślił zgodność wizji odnośnie do niektórych wyzwań dotyczących życia Kościoła i współczesnego świata.

Papież przypomniał, że we wrześniu w Leros w Grecji zbierze się Komitet Koordynacyjny Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim i Prawosławnym. Wyraził pragnienie, aby jego prace przyniosły obfite owoce dla przyszłego dialogu teologicznego.

Franciszek zaznaczył, że jedność chrześcijan jest zadaniem wypływającym z wyraźnej woli Pana Jezusa, ale wymaga także ich posłuszeństwa wobec Jego woli. "Módlmy się za siebie nawzajem, aby Pan dał nam być narzędziami jedności i pokoju, ufając we wstawiennictwo świętych Piotra i Pawła oraz świętego Andrzeja" - powiedział papież, prosząc swych gości, by nadal modli się także za niego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek o jedności między katolikami i prawosławnymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.