Gorzowska katedra pozostanie zamknięta

Gorzowska katedra pozostanie zamknięta
(fot. PAP/Bartłomiej Mądry/PSP Gorzów Wielkopolski)
PAP / psd

Dopiero po odrestaurowaniu gorzowska katedra zostanie otwarta dla wiernych i zwiedzających - zdecydowano na środowym spotkaniu u wojewody lubuskiego. Prezydent Gorzowa Wlkp. zadeklarował, że miasto zapłaci za zabezpieczenie obiektu przed jego remontem.

Jak przekazał PAP biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński, "sentymentalnie chcielibyśmy, aby katedra była czynna natychmiast. Jednak musimy ją udostępnić najpierw służbom dochodzeniowo-śledczym, a później remontowym. Parafia katedralna w tym czasie będzie funkcjonować w pobliskim obiekcie, gdzie mieścił się sklep".

Do czasu, kiedy parafia dostosuje budynek sklepu do swoich potrzeb, msze św. będą odprawiane przy katedrze, na pl. Stary Rynek. Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki zadeklarował, że pomoże w organizacji mszy na placu, a także, że pokryje koszty zabezpieczenia katedry przed rozpoczęciem jej remontu.

Rzeczniczka Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp. Ewa Sadowska-Cieślak w przesłanym PAP komunikacie zaznaczyła, że podczas spotkania u wojewody "za najważniejsze i najpilniejsze uznano rekonstrukcję instalacji odgromowej - katedra jest najwyższym budynkiem w okolicy. Do czasu jej naprawy w czasie burz w katedrze będą dyżurować strażacy".

DEON.PL POLECA

"Przy katedrze stanie stały, całodobowy posterunek policji, którego głównym zadaniem będzie pilnowanie zakazu wstępu osobom postronnym na teren ogrodzony wokół kościoła. Straż Pożarna jeszcze przez kilka dni wieżę katedry będzie kontrolować przy użyciu kamery termowizyjnej" - dodała.

Od czasu sobotniego pożaru mieszkańcy i lokalne władze wspierają odbudowę gorzowskiej katedry. Jak mówiła Sadowska-Cieślak, "jest to smutny czas dla gorzowian, dla naszych mieszkańców. Tak naprawdę katedra jest sercem naszego miasta i najważniejszym zabytkiem. Kiedy w sobotę po godz. 18. zobaczyliśmy dym, to właściwie nikt w to nie wierzył".

"Wszystkie ręce skierowane są teraz ku temu, by pomagać. Mamy nawet jedną, kilkunastoletnią dziewczynkę, która chce sprzedawać lemoniadę i środki z tego przeznaczyć na katedrę. Tych działań jest sporo; są też deklaracje wsparcia ze strony marszałka, wojewody" - podkreśliła.

W przyszłym tygodniu 14 i 15 lipca w Gorzowie odbędą się dwa koncerty charytatywne pod hasłem "Razem dla Katedry". Wystąpią w nich artyści, którzy mieli zagrać podczas Dni Gorzowa. Oba wydarzenia będą biletowane, a dochód zostanie przekazany na odbudowę katedry. Piątkowy koncert dedykowany będzie w sposób szczególny wszystkim służbom: strażakom, policjantom, straży miejskiej, osobom, które zaangażowały się w akcję walki z pożarem.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska utworzyła także specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze na odbudowę katedry.

Jak powiedział PAP rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha, jeszcze zanim się zakończyła akcja gaśnicza, już zaczęły napływać deklaracje wsparcia i pomocy ze strony osób prywatnych i instytucji. "Poruszenie jest duże, dla wszystkich jest to bolesne i trudne wydarzenie. Katedra jest najważniejszym kościołem w diecezji, matką kościołów, więc uderzenie w katedrę to też taki symboliczny cios w całą diecezję i wszyscy tego doświadczamy" - mówił.

W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach diecezji zostanie przeprowadzona również zbiórka do puszek na odbudowę świątyni. Fundusze gromadzone będą także przez dystrybucję specjalnych cegiełek. Bp Tadeusz Lityński ma skierować do wiernych list w tej sprawie, który zostanie odczytany podczas niedzielnych mszy św. w kościołach diecezji.

Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. W niedzielę pożar dogaszono. Według powiatowego inspektora nadzoru budowlanego Adama Migdalczyka, konstrukcja katedralnej wieży jest stabilna, ołtarz został zabezpieczony, natomiast stan organów nadal będzie monitorowany. Podczas pożaru strażacy odnaleźli także tzw. kapsułę czasu, która została zabezpieczona. Po konsultacji z konserwatorem zabytków ma zostać wkrótce otwarta.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia usytuowana w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r. Cześć wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Rangę kościoła katedralnego świątynia zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gorzowska katedra pozostanie zamknięta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.