Będzie zbiórka na zniszczoną katedrę w Gorzowie

Będzie zbiórka na zniszczoną katedrę w Gorzowie
(fot. PAP/Lech Muszyński)
3 lata temu
KAI / kk

Zbiórki pieniędzy i koncerty charytatywne na rzecz ratowania po pożarze katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zapowiedział to podczas wtorkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki.

- Ten pożar katedry, to wydarzenie, które dotknęło nasze miasto jest dla nas wszystkich ważną lekcją, a lekcję trzeba odrobić - mówił prezydent Wójcicki na spotkaniu z dziennikarzami, zapewniając, że urzędnicy są już gotowi aby pozyskiwać pieniądze na odbudowę katedry. Prezydent powiedział że z całej Polski i z zagranicy płyną zapewnienia o chęci wsparcia i pomocy przy ratowaniu obiektu sakralnego.

Natomiast architekt Dariusz Górny, stwierdził, że lada dzień rozmawiać będą lokalni architekci na temat współudziału w projektowaniu. Powiedział także, że zaapelował do ludzi z różnych branż o włączenie się do wspólnej akcji ratowania.

- Już pojawili się konstruktorzy, bardzo doświadczeni inżynierowie - zapewniał architekt. - Będziemy myśleć jak zrobić to w jak najszybszym terminie przy szczególnym zwracaniu uwagi na to, że jest to obiekt zabytkowy więc prace muszą być wykonane przez osoby, które mają doskonałe doświadczenie zawodowe. Na pewno pracochłonne są zadania przygotowawcze, prace zabezpieczające, oceny ekspertyz - podkreślił architekt Górny.

Prezydent Wójcicki powiedział, że również artyści, którzy mieli koncertować podczas Dni Gorzowa Wielkopolskiego 1 i 2 lipca, a ze względu na pożar katedry nie wystąpili, teraz zagrają nieodpłatnie. Cena biletów wyniesie 25 zł. Dwa charytatywne koncerty "Razem dla katedry" odbędą się 14 i 15 lipca w amfiteatrze. Wystąpią w nich m.in. Maryla Rodowicz i Zespół "Bajm".

Koncerty dedykowane będą tym, którzy brali udział w akcji ratowania gorzowskiej fary. Zgłaszają się także inne zespoły, które chcą wystąpić charytatywnie. Wpływy z biletów przeznaczone zostaną na odbudowę katedry.

- Wspólnie z ordynariuszem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeuszem Lityńskim podjęliśmy decyzję, że będzie konto uruchomione przez kurię biskupią, przeznaczone na wsparcie odbudowy - powiedział prezydent Gorzowa, zapewniając, że numer konta będzie rozpowszechniony na internetowych stronach miejskich.

Architekt Górny zapytany o stan organów, zapewnił, że będą uratowane ponieważ nie uległy silnemu zniszczeniu, dlatego w jak najszybszym terminie trzeba je wysuszać.

Natomiast proboszcz katedry ks. dr Zbigniew Kobus w rozmowie z KAI powiedział, że trzeba poczekać na opinię organmistrza, który już był gotów instrument obejrzeć ale w pierwszym rzędzie strażacy wpuszczali innych specjalistów. Zatem nie ma jeszcze opinii na ich temat. Na pewno organy nie są zniszczone przez ogień, tylko przez wodę, która spowodowała m.in. napuchnięcie miechów, wkrada się także pleśń. Organmistrz Adam Olejnik z Sulechowa czeka na sygnał służb kiedy będzie mógł wejść na chór i ocenić stan zabytkowych organów - powiedział proboszcz.

Ks. Kobus oznajmił, że pierwszą wpłatę na wsparcie katedry dostarczyli dziś przedstawiciele Oddziału Gorzowskiego Towarzystwa Historycznego, którego prezesem jest prof. Paweł Leszczyński. W rozmowie prof. Leszczyński powiedział, że ma nadzieję, że będziemy świadkami powstających oddolnych inicjatyw, które nie tylko wspierać będą nasz gorzowski kościół ale podejmą działania w zakresie wspierania wszystkich zabytkowych katedr, bo właśnie one wymagają nieustannego nadzoru i pieczy.

Do zbiórki pieniędzy na gorzowską matkę kościołów włączyły się dzieci. "To taka oddolna inicjatywa" - powiedziała Agata Nędza, która z piątką swoich dzieci i mieszkających po sąsiedzku zorganizowała zbiórkę pieniędzy na deptaku niedaleko katedry.

Kobieta mieszka na osiedlu Staszica, położonym na jednym z gorzowskich wzgórz, obserwowała z rodziną pożar kościoła, który wybuchł 1 lipca. Od wczoraj ze swoimi pociechami i ich kolegami i koleżankami kwestują na rzecz katedry. Dzieci nawołują: "Kupujcie babeczki razem odbudujemy katedrę". Na upieczonych wspólnie z mamą babeczkach umieszczone są kolorowe wycinanki w formie katedry. Na jutro przygotowują koncert muzyczny z nadzieja, że więcej dzieci z osiedla dołączy do wspólnej akcji. Po zakończonej zbiórce pieniądze trafią do parafii katedralnej - twierdzi pani Agata Nędza.

Pieniądze już można wpłacać na konto: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754 (rachunek diecezji zielonogórsko-gorzowskiej) lub 25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 (rachunek gorzowskiej parafii katedralnej). W tytule przelewu należy umieścić dopisek "Katedra".

Katedra wybudowana została w XIII w. Jest symbolem Gorzowa. Z okazji 750-lecia miasta wizerunek katedry znalazł się na widokówkach, znaczkach i monetach. Katedrę nawiedził w 1997 r. Jan Paweł II i modlił się przy grobie Sł. Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie zbiórka na zniszczoną katedrę w Gorzowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.