W katedrze na Wawelu odkryto cenne malowidła

W katedrze na Wawelu odkryto cenne malowidła
(fot. shutterstock.com)
PAP / ml

Dwa cenne malowidła ścienne, jedno powstałe w XV w., a drugie prawdopodobnie w XVII w. odkryto podczas remontu katedry na Wawelu w Krakowie. W najbliższym czasie dzieła nieznanych artystów zbadają konserwatorzy.

Wchodzący do katedry nie zobaczą odkryć - są w wyższych partiach świątyni, dodatkowo przysłonięte rusztowaniami (fragment nawy południowej jest odnawiany; prawa strona wejścia do katedry). Odkryte dekoracje malarskie są nad kaplicami Potockich i Szafrańców.
We wtorek komisja ekspertów, złożona m.in. z przedstawicieli Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), oceniła, że odkryte dekoracje powinny zostać zabezpieczone, a w przyszłości, w miarę możliwości eksponowane, tak by wierni i turyści mogli je podziwiać.
Jak mówił PAP konserwator zabytków Ignacy Jakubczyk, XV-wieczna dekoracja malarska to wielobarwny ornament geometryczny, zaś XVII-wieczne dzieło jest mniej różnorodne kolorystycznie. "Wydaje się, że to prawdopodobnie XVII-wieczne dzieło mogło być malowidłem figuralnym, być może przedstawiającym anioła, bo na fragmencie, który mamy, zdaje się widnieć skrzydło anioła" - zauważył konserwator.
Wnętrza katedry wawelskiej są odnawiane od 10 lat. W tym czasie dzieła sztuki odkryto m.in. za ołtarzem głównym i przy kaplicy Stefana Batorego.
"Bardzo cieszymy się z tego kolejnego odkrycia. To potwierdzenie, że historia malarstwa i architektury tej katedry jest bogatsza, niż nam się zdawało i niż to widzimy" - powiedział PAP proboszcz katedry na Wawelu ks. Zdzisław Sochacki.
Zapowiedział też, że prawdopodobnie w przyszłym roku, w zależności od finansów, dojdzie do remontu kolejnych fragmentów ścian i sklepień świątyni. "Pewnie też coś odkryjemy" - podsumował proboszcz.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W katedrze na Wawelu odkryto cenne malowidła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.