Jedyna na świecie bulla antypapieża prawdopodobnie odkryta w Polsce

Jedyna na świecie bulla antypapieża prawdopodobnie odkryta w Polsce
(fot. Public Domain, via Wikimedia Commons)
tvn24.pl / sz

Podczas prac archeologicznych w Zamku Grodno natrafiono na niezwykłe znalezisko. Wstępne badania potwierdzają, że może być to znalezisko wyjątkowe w skali świata.

Jak podaje TVN24 podczas prowadzenia wykopalisk natrafiono na zalakowaną bullę z pieczęcią papieża Benedykta XIII. Z historii wiemy jednak, że w różnych okresach było dwóch papieży noszących takie imię. Jeden z nich był antypapieżem żyjącym w niewoli awiniońskiej w XIV wieku. Drugi (właściwy) jest nam bardziej współczesny i jego pontyfikat przypada na wiek XVIII.

Badacze postanowili przeprowadzić dalsze analizy i wiele wskazuje na to, że bulla mogła pochodzić właśnie z czasów antypapieża. - Warstwa ziemi jest datowana na pochodzącą nie później niż z XVI wieku - mówi Łukasz Orlicki. Jednocześnie w pobliżu odnaleziono: brytyjski szterling, grosz praski i śląski halerz, wszystkie datowane na XV wiek.

Jest jeszcze inna poszlaka. Odnalezienie tej bulli wskazuje na jej nieoficjalny obieg, gdyż od czasów późnego średniowiecza nie znajdowano już tak ważnych dokumentów. Najwidoczniej bulla była więc ukryta lub chroniona przed widokiem publicznym. Możliwe, że przechodziła z rąk do rąk.

Jeśli uda się potwierdzić hipotezy to może być jedno z ważniejszych odkryć archeologicznych w Polsce i jedyna bulla antypapieża na świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Jedyna na świecie bulla antypapieża prawdopodobnie odkryta w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.