Grekokatolicy dopiero dziś rozpoczęli Triduum Paschalne. Różnica wynika z jednego szczegółu

Grekokatolicy dopiero dziś rozpoczęli Triduum Paschalne. Różnica wynika z jednego szczegółu
(fot. www.milosierdzie.pl / Episkopat News / flickr.com)
KAI / kw

Kościół greckokatolicki obchodzi dziś Wielki Czwartek, który rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. W tym roku Wielkanoc w Kościołach wschodnich przypada 8 kwietnia, czyli tydzień po świętach w Kościele rzymskokatolickim.

Różnica wynika ze stosowania przez Wschód kalendarza juliańskiego, a nie gregoriańskiego, oraz nieco innego sposobu wyznaczania daty tych świąt.

DEON.PL POLECA

Wielki Czwartek jest wspomnieniem ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Rano biskupi przewodniczą liturgiom, podczas których odbywa się rytuał obmycia stóp kapłanów przez biskupa. W tym roku metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz przewodniczył temu nabożeństwu w parafii pw. Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie. Uczestniczyli w niej księża z dekanatów: elbląskiego, olsztyńskiego i węgorzewskiego.

Wieczorem w cerkwiach odprawiana będzie Jutrznia Męki Pańskiej (Utrenja Strastiej), w czasie której śpiewa się dwanaście fragmentów z czterech Ewangelii opisujących mękę Chrystusa.

W Wielki Piątek, tak jak w Kościele rzymskokatolickim, nie ma Mszy św. Obowiązuje też post ścisły. Rano odprawia się uroczyście Liturgię Godzin, a po południu Nieszpory (weczirnie), na których pod koniec wynosi się płaszczanicę - rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno. Umieszczana jest na środku cerkwi, gdzie będzie adorowana do późnej nocy Wielkiej Soboty.

W Wielką Sobotę odprawia się nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. W drugiej połowie liturgii kapłan zmienia czerwone szaty na białe symbolizujące odrodzenie i odczytuje ostatni fragment Ewangelii św. Mateusza mówiący o pustym grobie. Zależnie od możliwości panujących w danej parafii, bywa odprawiana o różnych porach dnia. Wynika to ze znacznych niekiedy odległości dzielących wiernych od świątyń. W Wielką Sobotę odbywa się też święcenie pokarmów.

Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną, nazywaną Wielkim Dniem (Wełykdeń). O świcie odśpiewuje się jutrznię wielkanocną, a potem sprawuje Eucharystię.

W tym roku grekokatolicy świętują Wielkanoc 8 kwietnia, a więc tydzień po łacinnikach. Różnica wynika ze stosowania kalendarza juliańskiego, a nie gregoriańskiego, oraz nieco innego sposobu wyznaczania daty tych świąt. We wszystkich Kościołach wypadają one w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, ale Wschód dodaje do tego jeszcze jeden warunek: nie może to być wcześniej niż wiosenne zrównanie dnia z nocą (co wiąże się z obchodami Paschy żydowskiej). W efekcie bywa tak, że Wielkanoc obchodzi się wspólnie, ale i tak, że różnica może dochodzić nawet do pięciu tygodni.

W Polsce Kościół greckokatolicki tworzą dwie eparchie (diecezje): archidiecezja przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz i diecezja wrocławsko-gdańska pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grekokatolicy dopiero dziś rozpoczęli Triduum Paschalne. Różnica wynika z jednego szczegółu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.