"Grozi nam kierowanie się własnym interesem"
- Wciąż nam grozi to, że oddając siebie Bogu będziemy kierować się własnym interesem i korzyścią - mówił w Święto Ofiarowania Pańskiego bp Zbigniew Kiernikowski w katechezie skierowanej do przedstawicieli instytutów życia konsekrowanego.
Uroczystości w siedleckiej katedrze rozpoczęła prezentacja Instytutów Życia Konsekrowanego, Instytutów Świeckich oraz Stowarzyszeń Życia Apostolskiego posługujących na terenie diecezji siedleckiej. Po katechezie została odprawiona uroczysta Msza św..
W wygłoszonej katechezie bp Kiernikowski podkreślił, że życie konsekrowane jest całkowitym oddaniem siebie Bogu. - Od chwili chrztu jesteśmy konsekrowani - przypomniał i wskazał na istniejące niebezpieczeństwo skoncentrowania na sobie i swojej konsekracji.
- Historia zbawienia pokazuje nam, że lud poświęcony Bogu wielokrotnie zapominał o swojej tożsamości. Wciąż nam grozi to, że oddając siebie Bogu będziemy kierować się własnym interesem i korzyścią - przestrzegł. Zdaniem biskupa ważne jest uczenie się bezinteresowności w relacji do Boga i drugiego człowieka.
- Zagubiony na skutek grzechu człowiek z łatwością kłania się różnym bożkom. Dopiero gdy wchodzimy w postawę ubogich, czyli tych, którzy potrzebują Kogoś, kto będzie ich prowadził, będziemy odkrywać, że całe nasze życie i szczęście jest w Panu. Człowiek ubogi to ten, który w zaufaniu podąża za swoim Panem - zaznaczył bp Kiernikowski.
W tym kontekście przypomniał, że w roku wiary jesteśmy zaproszeni do przejścia przez bramę wiary, która wiedzie do życia w komunii z Bogiem. - Komunia z Bogiem jest możliwa na tyle, na ile człowiek jest gotów tracić siebie. Dopóki chce być przed Bogiem jako ten, który wie, o co chodzi, czego potrzebuje, to trudno mówić o tym, że wszedł w jedną mentalność z Bogiem - kontynuował bp Z. Kiernikowski. Zachęcał też osoby konsekrowane do aktywnego włączenia się w prace Drugiego Synodu Diecezji Siedleckiej.
Podczas Eucharystii osoby konsekrowane dziękowały Bogu za dar życia konsekrowanego i odnowiły swoje śluby. - Dzisiejsze święto, oprócz aspektu ofiarowania Dziecięcia, kieruje nasz wzroku ku Panu, który bierze w posiadanie swoją świątynię. W ten sposób dokonuje się nad ludzkością sąd oczyszczenia i stworzenie nowego człowieka, który nie żyje już dłużej dla siebie, ale daje siebie - mówił w homilii bp Kiernikowski. Przypomniał też, że konsekracja to udział w procesie oczyszczenia. - Chciejmy iść za tym Panem, który pozwolił na przemianę swego życia. Niech dokonuje się w nas Jego zwycięstwo polegające na uniżeniu i oddaniu siebie Ojcu - mówił.
Komentarze do liturgii opracował ks. Mirosław Sidoruk. Asystę przygotowali alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. Po zakończonej Eucharystii bp Kiernikowski spotkał się z osobami konsekrowanymi na wspólnej agapie w Bursie św. Stanisława Kostki.
Skomentuj artykuł