Harcerze do biskupów: mamy wspólne cele

Harcerze do biskupów: mamy wspólne cele
(fot. Arcadiuš / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / jm

O zadaniach i celach duszpasterstwa wśród harcerzy mówili na Zebraniu Plenarnym KEP przedstawiciele organizacji harcerskich: ZHP, ZHR i Skauci Europy.Spotkanie zainicjował biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Marek Gajdziński, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHR zwrócił uwagę, że harcerstwo jest ruchem misyjnym. "Z tego wynika wspólny cel pracy z młodzieżą, jaki przyświeca zarówno Kościołowi, jak i organizacjom harcerskim - jest nim wychowanie" - podkreślił przedstawiciel ZHR.

Magdalena Gzik ze Skautów Europy powiedziała, że bardzo ważne w formacji harcerskiej są: praca nad sobą, braterstwo, służba i osobisty przykład.

Jednocześnie zapewniła hierarchów o stałej współpracy z duszpasterzami. Podkreśliła, że harcerstwo jest sojusznikiem Kościoła, w trosce o wychowanie młodego człowieka.

Małgorzata Sinica ze Związku Harcerstwa Polskiego zastrzegła, że ponieważ wychowanie jest procesem długotrwały, to wymaga szczególnego, stałego wsparcia. Doceniła niezastąpione wsparcie duszpasterzy, którzy całym sobą angażują się w formację. "To nie jest posługa, którą da się wyliczyć w godzinach.

Harcerstwo to nie tylko zbiórki, czy rajdy, ale też długie rozmowy i obozy harcerskie" - dodała Małgorzata Sinica. Podkreśliła, że celem formacji jest ukształtowanie takich postaw młodego człowieka, żeby wchodząc w dorosłe życie dalej żyli katalogiem chrześcijańskich wartości.

Przedstawiciele organizacji harcerskich zaapelowali do biskupów o wspieranie w swoich diecezjach działań harcerskich, a zwłaszcza powoływanie do pracy z harcerzami nowych kapelanów.

Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek przyznał, że dobrze się dzieje, że podczas obrad konferencji episkopatu przemawiają Ci, którzy bezpośrednio dotykają pracy z młodzieżą. Wyraził uznanie za dotychczasową współpracę miedzy organizacjami kościelnymi i harcerzami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Harcerze do biskupów: mamy wspólne cele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.