Harcerze do biskupów: mamy wspólne cele

Harcerze do biskupów: mamy wspólne cele
(fot. Arcadiuš / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / jm

O zadaniach i celach duszpasterstwa wśród harcerzy mówili na Zebraniu Plenarnym KEP przedstawiciele organizacji harcerskich: ZHP, ZHR i Skauci Europy.Spotkanie zainicjował biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Marek Gajdziński, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHR zwrócił uwagę, że harcerstwo jest ruchem misyjnym. "Z tego wynika wspólny cel pracy z młodzieżą, jaki przyświeca zarówno Kościołowi, jak i organizacjom harcerskim - jest nim wychowanie" - podkreślił przedstawiciel ZHR.

Magdalena Gzik ze Skautów Europy powiedziała, że bardzo ważne w formacji harcerskiej są: praca nad sobą, braterstwo, służba i osobisty przykład.

Jednocześnie zapewniła hierarchów o stałej współpracy z duszpasterzami. Podkreśliła, że harcerstwo jest sojusznikiem Kościoła, w trosce o wychowanie młodego człowieka.

DEON.PL POLECA

Małgorzata Sinica ze Związku Harcerstwa Polskiego zastrzegła, że ponieważ wychowanie jest procesem długotrwały, to wymaga szczególnego, stałego wsparcia. Doceniła niezastąpione wsparcie duszpasterzy, którzy całym sobą angażują się w formację. "To nie jest posługa, którą da się wyliczyć w godzinach.

Harcerstwo to nie tylko zbiórki, czy rajdy, ale też długie rozmowy i obozy harcerskie" - dodała Małgorzata Sinica. Podkreśliła, że celem formacji jest ukształtowanie takich postaw młodego człowieka, żeby wchodząc w dorosłe życie dalej żyli katalogiem chrześcijańskich wartości.

Przedstawiciele organizacji harcerskich zaapelowali do biskupów o wspieranie w swoich diecezjach działań harcerskich, a zwłaszcza powoływanie do pracy z harcerzami nowych kapelanów.

Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek przyznał, że dobrze się dzieje, że podczas obrad konferencji episkopatu przemawiają Ci, którzy bezpośrednio dotykają pracy z młodzieżą. Wyraził uznanie za dotychczasową współpracę miedzy organizacjami kościelnymi i harcerzami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Harcerze do biskupów: mamy wspólne cele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.