Herman Van Rompuy i Jerzy Buzek laureatami nagrody im. Biskupa Pieronka
Były przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, otrzymali w piątek w Krakowie Nagrodę im. Biskupa Tadeusza Pieronka „In veritate” – „W prawdzie”.
Nagroda jest przyznawana za „wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich”. Obaj tegoroczni laureaci zostali wybrani przez kapitułę jednogłośnie.
Hermanowi Van Rompuy kapituła przyznała nagrodę w szczególności za umiejętne łączenie wykonywania wysokich rangą urzędów państwowych i europejskich i wierność wartościom chrześcijańskim.
Wiceszef MSZ Marek Prawda w laudacji wspominał o czterech przymiotach, które wydają się najcelniej charakteryzować pierwszego laureata: zaufaniu, mądrości, skromności, nadziei.
„Nadzieja, że zbudujemy Europę i zapewnimy jej pokój, że potrafimy ją zreformować. Nadzieja – nie rozpaczliwa, lecz oparta na silnym przekonaniu. Z takim właśnie przesłaniem - i dodajmy: w duchu dziedzictwa naszego Patrona, biskupa Pieronka – pracował i osiągał sukcesy. Za to go dziś honorujemy” - zaznaczył wiceminister.
Jerzy Buzek został uhonorowany w szczególności za „odwagę i wizjonerstwo w podejmowaniu fundamentalnych reform na rzecz państwa i społeczeństwa wykraczających poza wyborczy horyzont i polityczną kalkulację oraz za przełożenie na język konkretu znaczenia takich pojęć jak: solidarność, współpraca, dialog i szacunek, a nade wszystko wierność ideałom”.
Laudację na cześć b.premiera wygłosiła senator Halina Bieda (KO). – Jerzy Buzek to człowiek dialogu, wierzący w siłę współpracy i wzajemnego szacunku. Jego kariera polityczna jest dowodem na to, że można łączyć najwyższe standardy etyczne z efektywnym działaniem na rzecz społeczności – wskazała.
Według senator „Jerzy Buzek to człowiek, który swoim życiem udowodnił, że polityka może być służbą, a nie celem samym w sobie”. – Jego praca i poświęcenie stanowią inspirację dla nas wszystkich, a jego wkład w budowanie wolnej, demokratycznej Polski oraz silnej, zjednoczonej Europy pozostanie na kartach historii oraz naszej wdzięcznej pamięci – podkreśliła Bieda.
Pomysłodawcą nagrody „In veritate” jest Fundacja im. bp. Tadeusza Pieronka. Uroczystość jej wręczenia była częścią dorocznej Międzynarodowej Konferencji "Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej".
Patron nagrody bp Tadeusz Pieronek był biskupem pomocniczym sosnowieckim w latach 1992-1998, sekretarzem generalnym KEP w latach 1993-1998, rektorem PAT w Krakowie w latach 1998-2004. Zmarł 27 grudnia 2018 roku w wieku 84 lat.
PAP/dm
Skomentuj artykuł