Hiszpania: 220 zgłoszeń przypadków wykorzystywania seksualnego w Kościele w ciągu 20 lat

Hiszpania: 220 zgłoszeń przypadków wykorzystywania seksualnego w Kościele w ciągu 20 lat
fot. depositphotos.com
2 tygodnie temu
KAI / ml

Kongregacja Nauki Wiary otrzymała 220 zgłoszeń przypadków wykorzystywania seksualnego w Kościele od 2001 roku do 20 kwietnia br. Poinformował o tym sekretarz generalny i rzecznik Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej bp Luis Argüello po tym, jak minister ds. praw socjalnych Ione Belarra oskarżyła Kościół o „wspólnictwo przez tuszowanie” przemocy seksualnej wobec dzieci.

Z ujawnionych po raz pierwszy danych wynika, że wśród 220 dochodzeń kanonicznych rozpoczętych przez watykańską kongregację 144 dotyczy księży diecezjalnych, a 76 zakonnych. 151 dochodzeń zostało już zakończonych, natomiast 69 nadal trwa.

Według hiszpańskiej Prokuratury Generalnej w ciągu minionych 20 lat w kraju tym zgłoszono 220 tysięcy przypadków przemocy seksualnej wobec dzieci we wszystkich środowiskach społecznych.

- Szliśmy powoli, a nawet patrzyliśmy w inną stronę, ale nie ulega wątpliwości, że Kościół w Hiszpanii może powiedzieć społeczeństwu, że mamy problem, ale mamy go wszyscy – przyznał bp Argüello, zapewniając o woli współpracy Kościoła z wymiarem sprawiedliwości w wyplenieniu plagi wykorzystywania seksualnego.

Przypomniał, że w minionym roku we wszystkich diecezjach powstały ośrodki, w których można zgłaszać przypadki wykorzystywania seksualnego, a w niektórych także zatroszczyć się o ofiary. Ponadto rozpoczęła pracę komisja episkopatu, która ma wspierać te ośrodki oraz informować opinię publiczną o wykonanej pracy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: 220 zgłoszeń przypadków wykorzystywania seksualnego w Kościele w ciągu 20 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.