Hiszpania: diecezja przestawia się na zasilanie energią odnawialną

Hiszpania: diecezja przestawia się na zasilanie energią odnawialną
fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu
PAP / ml

Położona w północno-zachodniej Hiszpanii diecezja Ourense jest pierwszą w tym kraju, która przestawia wszystkie swoje świątynie i budynki administracyjne na zasilanie z ekologicznych źródeł. Zmiana jest efektem wpływu nazywanej “ekologiczną” encykliki papieża Franciszka “Laudato Si” z 2015 r.

Jak poinformowało radio Cope, władze kurii w Ourense zmieniły już umowy z dostawcami energii zasilającej obiekty sakralne, a także planują szereg działań służących zaadaptowaniu ich do korzystania z energii odnawialnej.

Według katolickiego tygodnika “Alfa y Omega” w większości obiektów diecezji Ourense w ostatnich miesiącach zakończono lub rozpoczęto prace przy ustawianiu na ich dachach paneli słonecznych.

Hiszpańskie pismo twierdzi, że ordynariusz Ourense bp Leonardo Lemos Montanet na tyle poważnie wziął do siebie przesłanie płynące z encykliki “Laudato Si”, wzywającej do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, że “czynem” wprowadza ją w życie.

Gazeta twierdzi, że Ourense jest już teraz najbardziej ekologiczną spośród 70 hiszpańskich diecezji.

Odpowiedzialny za sprawy finansowe diecezji Ourense Raul Alfonso potwierdził, że w ostatnim czasie zmieniono już wszystkie umowy z firmami energetycznymi, aby zasilać lokalne kościoły energią odnawialną.

“Chcemy zgodnie z przesłaniem +Laudato Si+ pomóc naszym gestem w transformacji ekologicznej na świecie, tak, aby chronić nasz wspólny dom, jakim jest Ziemia” - powiedział Raul Alfonso.

Przedstawiciel hiszpańskiej diecezji wskazał, że dowodem ekologicznych przemian w Ourense jest fakt, że wśród blisko 30 zasilanych już energią odnawialną obiektów kościelnych są kluczowe budowle diecezji, takie jak siedziba kurii oraz miejscowa katedra.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: diecezja przestawia się na zasilanie energią odnawialną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.