Hiszpania: program duszpasterski episkopatu

Hiszpania: program duszpasterski episkopatu
(fot. flickr.com/ by The Brit_2)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie/ M. Raczkiewicz CSs

Nowy program duszpasterski, przesłanie z okazji ogłoszenia św. Jana z Avili doktorem Kościoła, a także Krajowy Kongres Duszpasterstwa Młodzieżowego to niektóre z tematów wiosennej sesji plenarnej episkopatu Hiszpanii. Biskupi wyrazili ponadto zaniepokojenie panującym w tym kraju kryzysem ekonomicznym oraz wzrostem bezrobocia.

Program duszpasterski nosi tytuł "Nowa ewangelizacja w oparciu o Słowo Boże. Na Twoje słowo zarzucę sieci (Łk 5, 5)" i będzie obowiązywał do 2015 r. W jego opracowaniu biskupi wzięli pod uwagę m. in. przesłanie Benedykta XVI podczas ŚDM w Madrycie, rychłe ogłoszenie św. Jana z Avili doktorem Kościoła i 500-lecie urodzin św. Teresy Wielkiej. Biskupi podkreślają, że nowy program duszpasterski będzie realizowany podczas obchodów 50-lecia Soboru Watykańskiego II oraz Roku Wiary.

Ważne miejsce zajmują w nim hiszpańscy męczennicy XX wieku. Ponad tysiąc zostało już beatyfikowanych bądź kanonizowanych, wielu wkrótce zostanie wyniesionych na ołtarze. "Z powodu wiary męczennicy oddali swoje życie jako świadectwo o prawdzie Ewangelii". Dla Kościoła w Hiszpanii są "cennym bodźcem do wyznawania wiary pełnej i odważnej" - podkreślają biskupi.

Przesłanie z okazji ogłoszenia św. Jana z Avili przedstawia życie i dzieła oraz główne elementy duchowości patrona kapłanów diecezjalnych w Hiszpanii. Ponadto biskupi zachęcają wiernych do wzięcia udziału w uroczystościach ogłoszenia go doktorem Kościoła, które odbędą się w Rzymie.

Episkopat zapoznał się ze stanem przygotowań do Krajowego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieżowego. Odbędzie on w Walencji na początku listopada br. Ponadto biskupi przyjęli dokument "Prawda o ludzkiej miłości", nową wersję lekcjonarzy, które zawierają oficjalne tłumaczenie Pisma Świętego i dokonali niezbędnych nominacji.

Podczas konferencji prasowej bp Juan Antonio Martínez Camino podkreślił niepokój biskupów z powodu wzrostu bezrobocia, które dotknęło już ponad 5, 5 mln osób. Caritas jest jedynym ratunkiem dla wielu rodzin. Odnosząc się do medialnych ataków na biskupa diecezji Alcalá de Henares, rzecznik episkopatu stwierdził, że były one motywowane "interesami politycznymi". Kościół ma jednak prawo do wolności słowa i głoszenia prawd wiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: program duszpasterski episkopatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.