Holandia: co piąty kościół nie jest już świątynią

Holandia: co piąty kościół nie jest już świątynią
(fot. depositphotos.com)
8 miesięcy temu
KAI / ms

Biura, muzea, mieszkania, sale gimnastyczne - wiele budynków kościelnych jest dziś używanych w innych celach niż religijne - informuje holenderski dziennik "Trouw". W Holandii w co piątym takim budynku od lat nie odprawia się nabożeństw.

W Holandii jest 6 900 budynków kościelnych należących do Kościoła katolickiego i Kościołów protestanckich. 1400 z nich wykorzystuje się dzisiaj do innych celów - zauważa gazeta.

Według sondażu, 30 proc. tych przekształconych budynków jest wykorzystanych na mieszkania, 20 proc. na cele kulturalne i społeczne, a 15 proc. zostało przekształconych na biura lub sklepy. Dawne kościoły są także siłowniami, barami i restauracjami. Według "Trouw" większość z tych budynków została zbudowana w latach 1800-1970. Starsze budynki kościelne są nadal używane do celów religijnych.

Co ciekawe, w większości swoją funkcję zmieniają budynki kościelne należące do Kościołów protestanckich. Z kolei Kościół rzymskokatolicki jest generalnie mniej gotowy do sprzedaży swoich budynków kościelnych ze względu na ich znaczenie sakralne. Dla protestantów nie mają one takiego samego znaczenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Holandia: co piąty kościół nie jest już świątynią
Komentarze (2)
12 lipca 2019, 11:15
Mimo wszystko ufajmy, że Koścół nie zginie, Bóg jest w jego wnetrzu! 
MR
Maciej Roszkowski
11 lipca 2019, 22:40
Pamiętam jak po Vaticanum II krytykowano Prymasa Wyszyńskiego za zacofanie i chwalono Prymasa Holandii Alfrinka za postępowość. Minęło 32 lata i na jedynej mszy w jedynym czynnym kościele we Franeker, wielkości naszego Pułtuska było 14 osób w tym mój kuzyn i ja.

Skomentuj artykuł

Holandia: co piąty kościół nie jest już świątynią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.