II Sobór Kościoła greckokatolickiego w Polsce
"Żywa parafia - miejscem spotkania z żywym Chrystusem" - to temat przewodni Soboru (Zgromadzenia) Kościoła greckokatolickiego w Polsce, który od 2 do 4 października będzie się odbywać w Przemyślu.
W dyskusji wezmą udział delegaci z całej Polski, a poruszą tematy związane z liturgią, zarządzaniem parafią oraz omówią aktualne problemy Kościoła greckokatolickiego. W planie jest również otwarta debata z dziennikarzami z Ukrainy na temat bieżącej sytuacji w tym kraju.
Zwołanie Soboru poprzedziło przygotowywanie i przedyskutowanie w parafiach tematów, które mają zostać poruszone w dyskusjach. - Jeśli to ma być żywa parafia, to musi być żywy kontakt z Chrystusem. To nie może być Ktoś w obłokach, daleki, niedzielny. I tu jest wyzwanie: jak dojść do tego - mówi abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
W Soborze wezmą udział delegaci z wszystkich parafii greckokatolickich w Polsce z diecezji przemysko-warszawskiej i wrocławsko-gdańskiej. Pochylą się nad sprawami związanymi z liturgią, omawiać będą znaczenie Słowa Bożego i katechezy oraz zastanawiać się nad misyjnym wymiarem parafii. Dużo miejsca zajmą tematy budowania wspólnoty parafialnej, kierowania nią, a także funkcjonowania parafialnych Caritas.
- Jest wiele różnych spraw. Bardzo ważna jest kwestia rodziny, dużo małżeństw jest rozbitych, młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę. Podobny problem dotyka Kościoła łacińskiego, bo żyjemy w takiej samej rzeczywistości - zwraca uwagę abp Martyniak.
Hierarcha podkreśla, że parafiom i kuriom grozi przerost urzędowania nad posługiwaniem duszpasterskim. - Pewne formy urzędu muszą być, ale nie może być ich za dużo - przestrzega.
Sobór otworzy 2 października Liturgia Pontyfikalna w greckokatolickiej archikatedrze w Przemyślu. Po niej nastąpi oficjalne otwarcie Soboru i rozpoczną się obrady plenarne. Zaplanowano dwa briefingi prasowe: 2 i 4 października.
W planie jest także otwarta debata z dziennikarzami z Ukrainy na temat bieżącej sytuacji w tym kraju. Do Przemyśla przyjadą dziennikarze z agencji informacyjnej RISU Mariana Karapinka i Taras Antoszewski, redaktor "Patriarchatu" Anatolij Babinskyj, Jarosław Iwanczenko z "IPress", Iryna Hołota z biura prasowego zwierzchnika UKGK abp Światosława Szewczuka. Na temat stanowiska Kościołów wobec inwazji rosyjskiej na Ukrainie i o aktualnej sytuacji prosto z Kijowa opowie bp Bogdan Dziurach, sekretarz generalny Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Natomiast o roli kobiety w Cerkwi greckokatolickiej opowiedzą Taras Antoszewski z ukraińskiej agencji religijnej RISU a także będzie można o tym porozmawiać z żonatymi księżmi greckokatolickimi, którzy zjadą z całej Polski.
Zwołany do Przemyśla Sobór Kościoła greckokatolickiego jest drugim w historii tego Kościoła po reaktywowaniu jego struktur w 1991 r. Pierwszy odbył się w 2003 r.
Sobór można przyrównać do Synodu Diecezjalnego w Kościele rzymskokatolickim. Część przyjętych postulatów będzie mogła wejść w życie po zatwierdzeniu przez biskupów, część (zwłaszcza dotycząca liturgii) musi być skonsultowana ze Stolicą Apostolską. Omawiane tematy będą również poruszane podczas Soboru Patriarszego, który odbędzie się we wrześniu 2015 r. w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. Zgromadzą się tam przedstawiciele wszystkich diecezji Kościoła greckokatolickiego na świecie.
Skomentuj artykuł