Boże Narodzenie w Kościele greckokatolickim

Boże Narodzenie w Kościele greckokatolickim
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Wierni Kościoła greckokatolickiego obchodzą dzisiaj Boże Narodzenie. W cerkwiach całej Polski sprawowane są uroczyste liturgie na pamiątkę narodzin Chrystusa.

Boże Narodzenie u grekokatolików poprzedza 40-dniowy Post Filipowy, który swoją nazwę nosi od imienia apostoła, którego wspomnienie wypada w przeddzień rozpoczęcia postu.

W Wigilię święta, późnym wieczorem w cerkwiach odbywa się "Powieczeria", czyli trwające ok. godziny nabożeństwo, podczas którego odczytywane jest m.in. proroctwo Izajasza o narodzinach Zbawiciela.

Na ogół w cerkwiach nie ustawia się szopek, natomiast w centralnej części cerkwi na stoliku o nazwie "tetrapod" ustawiona jest ikona ukazująca narodziny Jezusa i krzyż. Obok w specjalnym naczyniu znajduje się pięć małych chlebków, wino, pszenica i oliwa, które na zakończenie nabożeństwa są błogosławione.

Według zwyczaju, dzisiaj po zakończonej Liturgii pobłogosławioną w Wigilię oliwą kapłan kreśli na czołach wiernych znak krzyża, a poświęcone chlebki są polewane oliwą i dzielone dla wszystkich obecnych w świątyni, co symbolizuje ich jedność jako wspólnoty parafialnej.

DEON.PL POLECA

Jutro w chrześcijanie wschodni świętują Sobór Bogurodzicy, potocznie nazywany świętem Świętej Rodziny, a w niedzielę św. Szczepana.

Różnica w dacie świętowania wynika z tego, że Kościoły wschodnie posługują się kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim, który jest uznany za powszechny.

Według danych za rok 2013, Kościół greckokatolicki w Polsce liczy ponad 33 tys. wiernych, skupionych w 134 parafiach archidiecezji przemysko-warszawskiej i diecezji wrocławsko-gdańskiej. Większość zamieszkuje województwa: podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Boże Narodzenie w Kościele greckokatolickim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.