Ile trzeba dać "za Mszę"? Ile zarabiają księża z ofiar od wiernych na Msze? [WYJAŚNIAMY]

Ile trzeba dać "za Mszę"? Ile zarabiają księża z ofiar od wiernych na Msze? [WYJAŚNIAMY]
(fot. shutterstock.com)

Wierni bardzo często się zastanawiają, ile pieniędzy włożyć do koperty, gdy "zamawia" się intencję Mszy świętej. Oto jasne i klarowne odpowiedzi z trzech różnych archidiecezji.

"O! Nowe buty, ojcze. Zamszowe?" "Nie. Za swoje". Ten żart z polskiego filmu słyszałem od wielu różnych osób. Zastanawiacie się, ile to jest "za mszowe"?

Zapytaliśmy o to ks. Przemysława Szewczyka, który pracuje w Łodzi, ks. Wojciecha Koladyńskiego ze Szczecina oraz ks. Mateusza Szymczyka z Krakowa.

Dziennie ksiądz celebruje minimum jedną mszę świętą. Jeśli otrzyma prośbę o konkretną intencję, to dostaje tzw. stypendium mszalne. Na stronie dominikanów krakowskich wskazano, że powinno wynosić ono tyle, by wystarczyło na dzienne utrzymanie.

W rzeczywistości niektórzy wierni przekazują 30 zł, inni 100 lub więcej. "W naszej parafii nie ma cennika, zwyczajowo ludzie ofiarowują ok. 50 zł. Ksiądz może otrzymać dziennie stypendium tylko z jednej mszy" - wskazuje ks. Mateusz.

Oczywiście, może być tak, że jeden z wikarych w parafii dostaje codziennie w kopercie więcej niż inny. Dlatego stypendia dzieli się według określonych zasad. "Pieniądze dzielone są po równo, nie że jeden dostaje 30 zł, a drugi stówkę - mówi ks. Wojciech. - U nas proboszcz nie zarabia więcej niż wikary". Podobnie wygląda to w Łodzi.

"U nas w praktyce jest tak, że wszystkie ofiary się sumuje, dzieli przez ilość mszy i uśrednia wysokość stypendium mszalnego, a następnie każdy duchowny otrzymuje tle stypendiów, ile mszy odprawił (przy zachowaniu zasady, że otrzymuje stypendium za maksymalnie jedną mszę dziennie)" - mówi ks. Mateusz.

Łącznie wikary ze stypendiów mszalnych otrzymuje ok. 1500 zł netto miesięcznie. Można zatem kupić za to kilka par dobrych butów. 

Za to jednak ksiądz musi zapłacić za swoje utrzymanie i inne wydatki. Jesteś ciekaw, ile zarabiają księża? Przeczytaj tekst >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Ile trzeba dać "za Mszę"? Ile zarabiają księża z ofiar od wiernych na Msze? [WYJAŚNIAMY]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.