Inauguracja XVIII Targów Wydawców Katolickich
Nuncjusz apostolski w Polsce i metropolita warszawski dokonali na Zamku Królewskim w Warszawie uroczystej inauguracji XVIII Targów Wydawców Katolickich. Do niedzieli w Arkadach Kubickiego swoje wydawnictwa prezentować będzie niemal 140 oficyn. Gościem honorowym organizowanego przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich wydarzenia jest tym razem Książnica i Wydawnictwo Watykańskie. Podczas inauguracji przedstawiono również laureatów dorocznej nagrody FENIKS 2012. Nagrodę główną przyznano ks. prof. dr. hab. Józefowi Kudasiewiczowi.
W uroczystości otwarcia XVIII Targów Wydawców Katolickich wzięli udział: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, kard. Józef Glemp, prymas-senior, abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski, bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski oraz bp Marek Mendyk, pomocniczy bp legnicki, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
Kard. Nycz podziękował organizatorom Targów Wydawców Katolickich, Stowarzyszeniu Wydawców Katolickich, zwracając uwagę na wielość oficyn, które obecne są na Targach. Jak stwierdził metropolita warszawski, wydawnictwa te proponują materiały służące wzbogacaniu człowieka w jego wielowymiarowym życiu. Kardynał życzył, by goście Targów wyszli z tego miejsca wzbogaceni ofertą wydawniczą.
- Niech się pokaże jak bogata jest oferta wydawców katolickich, zarówno jeśli chodzi o książki, jak i inne wydawnictwa, dotycząca po prostu rzeczy dobrych, wśród których są także te o charakterze ściśle religijnym - mówił kard. Nycz. Dodał jednocześnie, że nie można patrzeć na wydawców katolickich jedynie jako na tych, którzy wydają książki chrześcijańskie, ale którzy po prostu wydają pozycje, bez których rozwój człowieka wydaje się być niemożliwy.
Dodał, że tym samym Bóg chciał, aby Jego boskie przesłanie przyjęło postać słowa ludzkiego, wyrażonego w Piśmie Świętym, aby w ten sposób przybliżyć swoje zbawienie wszystkim. Nuncjusz życzył, by Bóg pomagał nam wszystkim coraz lepiej wyrazić to, co najlepsze w człowieku przez książki i prasę.
Następnie obaj hierarchowie, abp Migliore i kard. Nycz, dokonali uroczystego otwarcia XVIII Targów Wydawców Katolickich.
W czasie odbywającej się na Zamku Królewskim gali przedstawiono również laureatów tegorocznych nagród FENIKS, przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Kapitułę nagrody tworzą: ks. prof. Jan Sochoń, przewodniczący oraz ks. prof. Tomasz Chachulski, prof. Jan Malicki, dr Iwona Maruszewska oraz Krzysztof Ziemiec.
Nagrodę główną FENIKSA ZŁOTEGO 2012 Kapituła przyznała ks. prof. dr hab. Józefowi Kudasiewiczowi, za "dzielne świadectwo kapłańskiego życia, w czasach widocznej korozji wrażliwości religijnej".
FENIKS DIAMENTOWY 2012 przypadł prof. dr hab. Stefanowi Sawickiemu za "prekursorski i inicjujący charakter badań naukowych z zakresu historii i teorii literatury, metodologii humanistyki, edytorstwa i problematyki sacrum w literaturze".
Prócz tego Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało FENIKSY i wyróżnienia w 11 kategoriach, m.in. literackiej, edytorskiej, w kategorii publicystyki religijnej oraz z dziedziny multimediów.
Wcześniej poinformowano natomiast o wyróżnionych tzw. Małym FENIKSEM 2012. Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom za promowanie w mediach książki katolickiej.
W tym roku po raz pierwszy zostanie wręczony Mały FENIKS Specjalny, którym wyróżniono ks. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego tygodnika katolickiego "Niedziela". W uzasadnieniu podkreślono, że wyróżnienie przyznaje się "za całościowy wkład pracy w mediach, środkach społecznego przekazu, w tym za promocje dobrych, wartościowych książek w mediach". Wśród laureatów Małego FENIKSA 2012 są również: Witold Józef Kowalów - redaktor naczelny dwumiesięcznika "Wołanie z Wołynia", Miriam Arbter-Korczyńska, redaktor Radia Aniołów Beskidów z Bielska-Białej oraz Ewa Hołubowicz, redaktor Informacyjnej Agencji Radiowej.
Uroczysta Gala wręczenia Nagród FENIKS 2012 i Mały FENIKS 2012 odbędzie się w sobotę 21 kwietnia o godz. 19.30 w Bazylice Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze. Uroczystość uświetni koncert Białołęckiej Orkiestry Kameralnej "Romantica" wraz z solistami Teatru Wielkiego w Warszawie.
Podczas trzydniowych XVIII Targów Wydawców Katolickich swoje nowości prezentować będzie niemal 140 oficyn z kraju i zagranicy, do których dyspozycji oddano 700 m kw. powierzchni. Obecne są wydawnictwa z Włoch, Hiszpanii, Niemiec czy Holandii. Wśród polskich uczestników są natomiast m.in. Wydawnictwo Biały Kruk, Dom Wydawniczy Rafael, Jedność, czy Edycja Świętego Pawła. Na hasło wydarzenia wybrano słowa: "Kościół naszym domem. Rok 2012 Rokiem nowej ewangelizacji".
Gościem honorowym jest natomiast Książnica i Wydawnictwo Watykańskie (Libreria Editrice Vaticana). Oficyna ta prezentować będzie wydawnictwa związane przede wszystkim z bł. Janem Pawłem II i Benedyktem XVI. Szerszą ofertę będzie zapewne można poznać podczas zaplanowanej na sobotę, 21 kwietnia, prezentacji multimedialnej poświęconą działalności Książnicy i Wydawnictwa Watykańskiego.
W czasie uroczystości otwarcia Targów dyrektor Książnicy i Wydawnictwa Watykańskie ks. Giuseppe Costa podkreślił, że uczestnictwo w tym "święcie książki" w Warszawie jest dla wydawnictwa ogromnym zaszczytem. "Być obecnym w Polsce to dla nas kwestia serca i honoru. Czujemy się tu jak w rodzinie, pośród swoich" - stwierdził ks. Costa. Jak przyznał, to w osobie Jana Pawła II Wydawnictwo Watykańskie otrzymało największy bodziec w swej historii, stając się jednym z wiodących domów wydawniczych we Włoszech.
Targi to również spotkania z autorami. W sumie zaplanowano ich aż kilkadziesiąt. Z czytelnikami spotkają się m.in. Adam Bujak, o. Leon Knabit, ks. Adam Boniecki, Grzegorz Polak, Ewa Czaczkowska, Krzysztof Ziemiec, o. Józef Augustyn, czy Ernest Bryll.
W ramach imprezy odbędą się także dwa panele poświęcone książce elektronicznej. Już na piątkowe popołudnie w namiocie specjalnie rozstawionym przy Arkadach Kubickiego, gdzie odbywają się targi, zaplanowano dyskusję zatytułowaną "Książka elektroniczna szansą dla wydawców?" Prócz tego w sobotę, 21 kwietnia, odbędzie się konferencja "Publikacje elektroniczne - nowe możliwości wydawnicze".
W namiocie przed Arkadami Kubickiego będą się odbywały również spotkania autorskie z wykonawcami muzyki chrześcijańskiej, m.in. z zespołami "Deus meus", "New Life’M" i "Inspirtation".
Organizatorzy nie zapomnieli o rodzinach z dziećmi. Nie dość, że cena biletu rodzinnego to jedynie 5 zł (dla wszystkich członków rodziny), to jeszcze stworzono specjalny kącik dziecięcy. Gdy maluchami opiekować się będą wolontariusze rodzice będą mogli zwiedzać stoiska. Wielką atrakcją dla dzieci jest też tramwaj, który do niedzieli, w godzinach od 12.00 do 18.00 kursuje po stolicy i dowozi chętnych na Targi. W tramwaju zaplanowano konkursy, spotkania z autorami i czytanie książek.
Imponujący jest także program pokazów filmowych, jakie odbywać się będą w sali kinowej Zamku Królewskiego. W godzinach od 10.00 do 18.00 (w niedzielę do 17.00) zobaczyć będzie można produkcje przygotowane przez TVP, Religia.TV, Wydawnictwo FIDEI oraz kilka obrazów nadesłanych na tegoroczny Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmowy i Multimediów w Niepokalanowie. W sumie zobaczyć będzie można ponad 20 filmów o tematyce religijnej.
Istotnym elementem Targów będzie niedziela Msza św. o godz. 9.00 w Bazylice Świętego Krzyża, której w intencji wydawców, autorów i całego ruchu wydawniczego w Polsce przewodniczył będzie bp Józef Zawitkowski. Eucharystie transmitować będzie Program I Polskiego Radia.
Organizatorem Targów jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, współorganizatorem zaś - Zamek Królewski w Warszawie.
Skomentuj artykuł