Indie: głodówka o sprawiedliwość dla dalitów

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio WatykańskieR

Wspólny trzydniowy protest głodowy katolików i muzułmanów trwa w stolicy Indii, New Delhi. Domagają się oni równych praw dla ludzi ze społeczności niedotykalnych, którzy przyjęli chrześcijaństwo bądź islam. Zgodnie z indyjskim prawodawstwem dalici - tak nazywa się obecnie niedotykalnych - mają zagwarantowane pewne przywileje, gdy są hinduistami. Praw tych pozbawieni są dalici-chrześcijanie i dalici-muzułmanie.

O przywileje podobne do nadanych dalitom-hinduistom chrześcijanie i muzułmanie ze społeczności niedotykalnych upominają się w Indiach już od dawna. Chodzi przede wszystkim o zagwarantowanie im odpowiedniej liczby miejsc w szkołach i na uczelniach, a także miejsc pracy w instytucjach państwowych. Celem takich przepisów jest ułatwienie życiowego startu ludziom ze społeczności znajdujących się na najniższych szczeblach hierarchicznego społeczeństwa Indii.

Chrześcijanie i muzułmanie ze społeczności niedotykalnych, którym prawo nie daje takich przywilejów, czują się szykanowani przez obowiązujące przepisy. Przewodniczący konferencji katolickich biskupów Indii kard. Telesphore Toppo podkreśla: "Mamy nadal system kastowy. W niektórych miejscach jest on ciągle praktykowany. Dalici cierpią w efekcie jego istnienia".

System kastowy jest zakazany przez indyjską konstytucję. Przyjęcie chrześcijaństwa lub islamu powinno wyłączać człowieka z ram tego systemu, ale jak twierdzą organizatorzy głodówki, piętno niedotykalności nie przestaje istnieć w Indiach wraz ze zmianą religii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Indie: głodówka o sprawiedliwość dla dalitów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.