Indie: jezuicki instytut edukacji medialnej

KAI / psd

W mieście Rańći – stolicy indyjskiego chrześcijaństwa plemiennego - jezuici otworzyli nową instytucję edukacyjną, w której młodzież zdobywać będzie wykształcenie konieczne do pracy w mediach. Twórcy ośrodka pragną kłaść nacisk na stronę etyczną pracy w środkach masowego przekazu. Jednym z celów jest umożliwienie młodym ludziom z autochtonicznych społeczności plemiennych Indii zabierania głosu w imieniu swych wspólnot zarówno w kraju, jak i za granicą.

Instytucja edukacyjna nosi nazwę Instytut Filmu i Mediów Elektronicznych im. ks. Konstantego Lievensa (LIFE). Studenci będą mogli uczyć się w nim produkcji filmów, produkcji telewizyjnej oraz komunikacji elektronicznej.

Jezuici byli prekursorami kształcenia w Indiach ludzi do pracy w nowoczesnych mediach. Już w połowie lat siedemdziesiątych założyli w Kalkucie, wówczas kulturalnej stolicy Indii, ośrodek „Chitrabani” – „Światło i dźwięk”, w którym prowadzili kursy z zakresu fotografii, filmu oraz pracy radiowej. Ośrodek ten istnieje do dzisiaj. Przez wiele lat swej działalności wykształcił ludzi, którzy pracują dzisiaj w mediach na terenie całych Indii.

DEON.PL POLECA

Patronem nowej placówki w Rańći został ks. Konstanty Lievens, belgijski jezuita – misjonarz – żyjący na tym terenie w XIX wieku. Znany jest jako apostoł płaskowyżu Chotanagpur w centralnych Indiach, zamieszkałego przede wszystkim przez ludność plemienną. Gdy zaczynał swą działalność społeczność katolików liczyła w tym rejonie 56 osób. Pracował wśród ludności wyznającej animizm i kulty szamańskie. Żył ascetycznie. Pracował ponad siły - nauczając, budując szkoły i kaplice prowadząc sprawy sądowe. Z grupą oddanych prawników występował w obronie wykorzystywanej i oszukiwanej autochtonicznej ludności plemiennej.

Gdy po ponad siedmiu latach pracy wyjeżdżał z Indii ciężko chory na leczenie do ojczystej Belgii wspólnota katolicka w Chotanagpur liczyła ponad 70 tys. wiernych. Jego działalność określana jest „cudem z Chotanagpur”. Ludność Chotanagpur nazywa ks. Lievensa „apostołem i ojcem w wierze”. Pamięć o nim trwa w tym rejonie do dziś.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczęto w 1993 r. w Brugii w Belgii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Indie: jezuicki instytut edukacji medialnej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.