Indie: Odnotowano 135 ataków na chrześcijan

KAI / mh

W roku 2012 odnotowano w Indiach oficjalnie 135 ataków przeciw chrześcijanom - głosi najnowszy raport Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan (GCIC). Przedstawił go 23 stycznia w Bangalurze - stolicy zachodnioindyjskiego stanu Karnataka, przewodniczący tej organizacji Sajan K. George. Okazją był obchodzony w tym dniu Dzień Męczenników, ustanowiony dla uczczenia barbarzyńskiego spalenia żywcem tegoż dnia w 1999 przez hinduskich fanatyków australijskiego misjonarza Grahama Stainesa i jego dwóch synów.

Na obchody Dnia i prezentację dokumentu przybyło ponad 600 przywódców i innych działaczy kościelnych - chrześcijańskich, w tym katolickich, z całego kraju. Nawiązując do danych, zawartych w raporcie, metodystyczny biskup Sampath Kumar przedstawił tragiczną klasyfikację stanów o największej liczbie stwierdzonych aktów przemocy wobec chrześcijan. Pierwsze zajmuje tu właśnie Karnataka z 41 takimi przypadkami, następne są: Orisa - 16 ataków, Tamil Nadu - 15 i Madhia Pradeś - 14. W innych stanach te wskaźniki są znacznie niższe - łącznie tego rodzaju fakty odnotowano w 20 stanach (na 28, na jakie podzielone są Indie).

Nawiązując do starożytnego stwierdzenia Tertuliana, iż "krew męczenników jest nasieniem chrześcijan", duchowny metodystyczny podkreślił, że "zamordowani wierni są dziś w obecności Pana". "Prześladowania pozwalają nam przede wszystkim uczestniczyć w cierpieniach Chrystusa, następnie prowadzić oczyszczone życie i wreszcie głosić Ewangelię Chrystusową" - stwierdził mówca. Zachęcił wiernych, aby byli mocni wobec prześladowań i podziękował tym, którzy angażują się w obronę chrześcijan.

W nocy z 22 na 23 stycznia 1999 w miasteczku Manoharpur w stanie Orisa ekstremiści hinduscy podpalili przyczepę samochodową, w której spali pastor Graham Staines i jego dwaj synowie: 9-letni Philip i 7-letni Timothy. Wszyscy trzej spłonęli żywcem. Po tej zbrodni wdowa Gladys i ich córka Esther wyjechały z Indii, w obawie przed dalszymi atakami, ale w 2006 wróciły do tego kraju.

Uczestniczący w spotkaniu Babu K. Varghese - autor książki "Burnt Alive" (Spaleni żywcem), poświęconej pamięci okrutnie zamordowanych ofiar, wyjaśnił, że napisał ją w celu "szerzenia przesłania przebaczenia, okazanego przede wszystkim przez żonę duchownego i jego córkę". Przypomniał, że żona zawsze mówiła, iż przebaczyła głównemu sprawcy Darze Singhowi, "gdyż w przebaczeniu nie ma goryczy, ale jest tylko nadzieja".

Sajan K. George wyraził zaniepokojenie rosnącą nietolerancją, okazywaną przez fundamentalistów religijnych, zwłaszcza nacjonalistów hinduskich. Przypomniał sprawę tzw. ustaw przeciw nawróceniom, zabraniających zmiany religii, dokonywanych "za pomocą siły, przymusu lub podstępu". W rzeczywistości przepisy te są wykorzystywane jako narzędzia do prześladowania chrześcijan - podkreślił szef GCIC. Zwrócił uwagę, że chociaż indyjska konstytucja zapewnia prawo do nawrócenia, to aż w siedmiu stanach wprowadzono tego rodzaju ustawy, znane jako "Freedom of religion Act".

W czasie spotkania wielu chrześcijan mówiło o prześladowaniach ich współwyznawców, podając szczegóły tego rodzaju działań. Uczestnicy proponowali szereg działań zaradczych, np. akcję krwiodawstwa jako "praktyczny środek pomocy wiernym doświadczającym trudności".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Indie: Odnotowano 135 ataków na chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.