Indie: uczczono rocznicę śmierci abp. Ivaniosa

(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan był gościem honorowym obchodów 63. rocznicy śmierci abp. Aboona Geevarghese Mara Ivaniosa (1882-1953), założyciela katolickiego Kościoła syromalankarskiego.

Do Indii zaprosił go obecny jego zwierzchnik, arcybiskup większy Trivandrum kard. Baselios Cleemis Thottunkal, będący jednocześnie przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Indii (CBCI).

W rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews kard. Thottunkal wyraził radość z przybycia gościa ze Stanów Zjednoczonych i przypomniał, że ten wschodni Kościół katolicki łączą z archidiecezją nowojorską wieloletnie więzi. - Już w 1948 abp Mar Ivanios odwiedził Nowy Jork i od tamtego czasu utrzymywaliśmy zawsze ścisłe więzy przyjaźni - oświadczył purpurat.

Zwrócił uwagę, że w ciągu wielu lat, z okazji kolejnych rocznic śmierci założyciela katolickiego Kościoła syromalankarskiego, mającego już tytuł sługi Bożego, jego kierownictwo zapraszało różnych wysokich przedstawicieli Kościoła powszechnego. - Mieliśmy przywilej goszczenia u siebie m.in. kardynałów Luisa Antonio Tagle z Manili i Petera Kodwo Appiaha Turksona, przewodniczącego Papieskiej Rady "Iustitia et Pax", a także wielu innych biskupów łacińskich i wschodniokatolickich - przypomniał purpurat indyjski.

Kard. Dolan w czasie uroczystości, które odbyły się 15 przy grobowcu twórcy Kościoła w stolicy południowoindyjskiego stanu Kerali - Thiruvananthapuram, wyraził uznanie Kościołowi katolickiemu w Indiach za jego "wielką różnorodność". Dzień wcześniej gość z USA wziął udział w procesji ze świecami, a 16 bm. uczestniczył we Mszy św. rocznicowej, po której spotkał się z biskupami i ze świeckimi. Ze stolicy Kerali odleciał bezpośrednio do Polski, gdzie będzie jednym z gości rozpoczynających się za kilka dni w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

Katolicki Kościół syromalankarski jest jednym z dwóch wschodnich Kościołów katolickich, istniejących na południu dzisiejszych Indii juz od I wieku - drugim jest Kościół syromalabarski. Za swego założyciela uważają św. Tomasza Apostoła (Niewiernego, który początkowo nie chciał uwierzyć w zmartwychwstanie Pana Jezusa), toteż często określa się ich mianem chrześcijan św. Tomasza.

Syromalankarczycy uważają, że to ich Kościół jest najstarszy na świecie, gdyż ukształtował się organizacyjnie, w wyniku misyjnej działalności św. Tomasza, ok. 52 r., a więc jeszcze przed powstaniem Kościoła w Rzymie. Już wówczas na południu Indii miało powstać 7 biskupstw, a na czele miejscowego Kościoła miał stanąć jeden z miejscowych braminów, nawrócony i wyświęcony na biskupa przez Apostoła.

W ciągu wieków Kościół ten przechodził różne, burzliwe koleje, ale punktem zwrotnym w jego dziejach było pojawienie się w Indiach w połowie XVI wieku żeglarzy, a wraz z nimi misjonarzy portugalskich. Najpierw zdumiała ich obecność chrześcijan na tej ziemi, dość szybko jednak nawiązali z nimi kontakty, a z czasem zaczęli ich latynizować, łącznie z poddaniem ich jurysdykcji papieża. Część wiernych uległa temu procesowi, tym bardziej że latynizacja znacznie upraszczała obrzędy liturgiczne, stopniowo jednak wśród miejscowych chrześcijan zaczęło narastać niezadowolenie z tego powodu, które doprowadziło do rozłamu we wspólnocie.

Katolicki Kościół syromalankarski, należący do antiocheńskiej tradycji liturgicznej, ukształtował się w 1932, gdy część wiernych Kościoła "apostolskiego" zawarła porozumienie z Watykanem i uznała papieża za swego zwierzchnika. Pierwszym arcybiskupem Trivandrum (taki tytuł otrzymał zwierzchnik tego Kościoła) był wspomniany Geevargese Mar Ivanios.

Jest to więc najmłodszy Kościół katolicki tradycji wschodniej. Od 10 lutego 2005 ma on rangę arcybiskupstwa większego Trivandrum z siedzibą w stolicy stanu Kerala, gdzie mieszka większość jego wiernych - Thiruvananthapuram. Od 8 lutego 2007 na jego czele stoi 57-letni obecnie kardynał (od 24 listopada 2012) Baselios Cleemis Thottunkal. Liczbę jego wiernych ocenia się na nieco ponad 400 tysięcy.

Geevarghese Mar Ivanios (1882-1953) kształcił się w szkołach protestanckich. 9 stycznia 1900 roku przyjął święcenia diakonatu, po czym kontynuował studia w Kottayam, uzyskując tytuł licencjata z ekonomii, a w 1907 magistra. 15 września 1908 został wyświęcony na kapłana. Zaproponował wówczas wzmocnienie pozycji Kościoła malankarskiego, korzystającego wówczas z autonomii w ramach Patriarchatu syryjskiego ("apostolskiego"). 1 maja 1925 został biskupem, przyjmując imię Geevarghese Mar Ivanios. W 1930 wraz z grupą swych zwolenników uznał władzę papieża, od którego w 1932 otrzymał paliusz jako arcybiskup-metropolita. 11 czerwca 1932 Pius XI mianował go arcybiskupem Trivandrum i głową utworzonego z tą chwilą katolickiego Kościoła syromalankarskiego "sui iuris". Zmarł 15 lipca 1953 roku w opinii świętości. 14 lipca 2007 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Indie: uczczono rocznicę śmierci abp. Ivaniosa
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.