Inicjatywa "Zranieni w Kościele" potrzebuje wsparcia

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" potrzebuje wsparcia
fot. depositphotos.com
"Zranieni w Kościele" / ml

„Chcemy uniknąć sytuacji, w której Inicjatywa musiałaby ograniczyć działania ze względu na brak pieniędzy" - czytamy w oświadczeniu.

Dziś o godzinie 19.00 rozpoczął się 150. dyżur Inicjatywy „Zranieni w Kościele”.

Telefon wsparcia dla osób dotkniętych przemocą w Kościele jest czynny w każdy wtorek w godzinach 19.00–22.00. Do tej pory trzynaścioro dyżurujących psychoterapeutek i psychoterapeutów odebrało aż 414 telefonów. Wsparcie w trakcie dyżurów zapewniało w sumie sześć asystentek. We wrześniu, licząc się z możliwymi emocjonalnymi i duchowymi skutkami ogłoszenia raportu komisji dominikańskiej, Inicjatywa „ZwK” zorganizowała dodatkowe dyżury. Program interwencji kryzysowej trwał 12 dni, od 15 do 26 września 2021 roku, a jego organizacja możliwa była dzięki grantowi od Fundacji Świętego Józefa KEP. Podczas 12 dyżurów pięcioro psychoterapeutów w ciągu ponad 36 godzin odebrało 27 telefonów od 26 osób.

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" potrzebuje pomocy

„Odbieramy coraz więcej telefonów od osób, które doświadczyły przemocy seksualnej w wieku dorosłym. Myślę o sytuacjach, w których księża nadużywają autorytetu duchowego albo władzy w relacjach z innymi ludźmi. Coraz częściej również zgłaszają się do nas siostry zakonne i byłe zakonnice dotknięte przemocą seksualną, zarówno ze strony innych sióstr, jak i ze strony księży. Opowiadają także o doświadczeniu przemocy psychicznej i ekonomicznej w zakonach” – mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka prasowa Inicjatywy. „Naszym zadaniem jest zapewnienie dostosowanej do potrzeb profesjonalnej pomocy osobom skrzywdzonym, które zdecydowały się nam zaufać, dzwoniąc na wtorkowy dyżur telefonu wsparcia. Tym, którzy tego potrzebują, umożliwiamy osobisty kontakt z zaufanymi specjalistami: psychologami, prawnikami, duszpasterzami. Pomagamy w zgłoszeniu przestępstwa do właściwych instytucji kościelnych i państwowych. Prowadzimy też grupę wsparcia dla osób skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele, do której nadal można dołączyć”  – dodaje Katarzyna Sroczyńska.

DEON.PL POLECA

Organizacja dyżurów telefonu wsparcia możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu, które Inicjatywa otrzymuje od darczyńców. Z dobrowolnych darowizn przekazywanych na konto bankowe Inicjatywy opłacana jest praca psychoterapeutów, asystentki osób skrzywdzonych i koordynatorki Inicjatywy „ZwK”. W tej chwili Inicjatywa „Zranieni w Kościele” ma pieniądze na prowadzenie działalności w obecnej formie tylko do końca 2021 roku. 

„Chcemy uniknąć sytuacji, w której Inicjatywa musiałaby ograniczyć działania ze względu na brak pieniędzy. Dlatego wszystkich, którzy uważają, że stabilne i długofalowe funkcjonowanie telefonu wsparcia dla osób skrzywdzonych przez ludzi Kościoła jest ważne i potrzebne, prosimy o pomoc w utrzymaniu podstawowej działalności Inicjatywy w 2022 roku” - mówi Katarzyna Bartosik, koordynatorka Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. „Najprościej można to zrobić, dołączając do grona Patronów ZwK na patronite.pl/zwk lub dokonując wpłaty na konto bankowe Inicjatywy, nr konta: 15 1560 0013 2000 1706 4454 5708, tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe – Zranieni w Kościele. Jesteśmy wdzięczni za każdą przekazaną do tej pory kwotę. Dziękujemy również w imieniu wszystkich tych, którzy dzięki tej pomocy mogą nieprzerwanie korzystać z naszego wsparcia” - podsumowuje Katarzyna Bartosik.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą ̨seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" potrzebuje wsparcia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.