Instytut św. Tomasza wznawia działalność
Po rocznej przerwie, związanej z przekształceniami wewnętrznymi, wznowił działalność katolicki Instytut św. Tomasza w Moskwie. Zamiast dotychczasowego 5-letniego programu "Religioznawstwo" placówka proponuje obecnie trzy nowe, znacznie krótsze czasowo, a przy tym bardziej zwarte: "Teologia" i "Psychologia i duchowość", które będą trwały po dwa lata oraz roczny program "Twórczy duch człowieka w służbie kulturze".
Z dawnych przedmiotów pozostawiono jedynie te, które budziły największe zainteresowanie słuchaczy. Nowy rozkład zajęć jest wygodny dla tych, którzy naukę łączą z pracą, a jednocześnie chcą uzyskać wykształcenie w zakresie teologii, psychologii czy sztuki.
Pierwszy program - "Teologia" przeznaczony jest dla wszystkich, niezależnie od przynależności religijnej, którzy pragną samodzielnie rozwijać się z humanistycznego punktu widzenia i chcą lepiej poznać i zrozumieć nie tylko wiarę katolicką, ale także podstawy cywilizacji europejskiej. Jednym z głównych aspektów tego procesu ma być kształtowanie w studentach umiejętności prowadzenia dialogu z przedstawicielami innych kultur i wierzeń.
Do wprowadzenia programu "Psychologia i duchowość" przyczynił się wyraźny wzrost popularności tej dziedziny nauki w ostatnich latach. Wiadomo jednak, iż psychologia, jakkolwiek może pomóc w ustaleniu takiego czy innego problemu człowieka, nie zawsze jest w stanie rozwiązać go, dlatego potrzebna jest jej synteza z duchowością. Nowy program jest adresowany do wszystkich, dążących do wzbogacenia rozumienia samych siebie, łącząc wiedzę psychologiczną z duchowym spojrzeniem na świat. Może to interesować szczególnie psychologów i tych, którzy niejako służbowo pomagają ludziom: księży, siostry zakonne i osoby świeckie.
Jedyny w swoim rodzaju charakter ma program "Twórczy duch człowieka w służbie kulturze", przygotowany przez specjalistów w zakresie sztuki, pragnących połączyć ją z duchowością. Może on zainteresować tych, którzy starają się zrozumieć, jak różne kultury, przede wszystkim chrześcijańskie tradycje duchowe i religijne, wpływały na kulturalne dzieje Wschodu i Zachodu oraz jakie znajduje to odbicie we współczesnej sztuce.
Instytut św. Tomasza w Moskwie jest niepaństwową placówką dydaktyczną, dającą dodatkowe wykształcenie zawodowe. Powstał w 1991 jako kolegium teologii katolickiej pw. św. Tomasza z Akwinu, a od 1997 działa pod obecną nazwą i kierują nim jezuici. Uczelnia ma własną bibliotekę z ponad 42 tys. tomów i wydawnictwo. Dyrektorem Instytutu jest obecnie chilijski jezuita o. Tomás García-Huidobro Rivas.
Ponieważ Towarzystwo Jezusowe prowadzi dziś ok. 230 wyższych placówek oświatowych na całym świecie, toczą się obecnie rozmowy z kilkoma tego rodzaju instytucjami w Szwecji, Polsce i Wielkiej Brytanii w sprawie uzyskania dla dyplomu ukończenia Instytutu moskiewskiego certyfikatu jednej z tych uczelni.
Skomentuj artykuł