"Internet może pomóc skrócić cierpienia czyśćcowe"

"Internet może pomóc skrócić cierpienia czyśćcowe"
(fot. youtube.com)
KAI / ml

"Umieszczenie listy zmarłych wypominanych na stronie internetowej parafii może służyć znacznemu zwiększenie modlitw w ich intencji, a tym samym skrócić im pokutę w czyśćcu" - podkreśla ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Osiedle Brzeszcze.

Podbeskidzka parafia udostępnia listę zmarłych polecanych w modlitwie wypominkowej na swojej stronie internetowej.

Jak zauważa znany kaznodzieja, wielu osobom mieszkającym poza parafią internetowa lista może przypomnieć o modlitwie w intencji swoich zmarłych - bliskich lub znajomych. Zdaniem kapłana, umieszczenie listy polecanych zmarłych w internecie może sprawić, że odwiedzający stronę również będą się za nich modlić w swoich domach:

- Wielu ludzi wpisuje w wyszukiwarce internetowej różne słowa czy nazwiska, a wtedy przez przypadek mogą trafić na kogoś znajomego, o którego śmierci nie wiedzieli, a który być może czeka na modlitwy w czyśćcu - zaznacza w rozmowie z KAI.

Według proboszcza, "umieszczenie w internecie listy wypominkowej może skrócić naszym zmarłym cierpienia częściowe i przyspieszyć ich spotkanie z Bogiem w niebie".

DEON.PL POLECA

- Modlitwa wypominkowa to wyraz naszej miłości i odpowiedzialności za zmarłych - dodał.

Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, w chwili śmierci dusza może od razu zaznać szczęścia oglądania Boga [śmierć w stanie łaski uświęcającej]; dostąpić potępienia [śmierć grzechu ciężkim]; przejść proces oczyszczenia w czyśćcu [śmierć w grzechu lekkim].

Ks. Burzyk przypomina, że choć Pismo święte nie używa słowa "czyściec", to jednak Biblia wskazuje na miejsce, w którym po śmierci można dostąpić oczyszczenia. Juda Machabeusz zebrał dwa tysiące drachm, by złożyć ofiarę za grzechy żołnierzy, którzy zginęli w boju (zob. 2 Mch 12, 39-44).

Jezus przestrzegał, że grzech przeciwko Duchowi Świętemu nie zostanie odpuszczony ani w tym wieku, ani w przyszłym (zob. Mt 12, 32), sugerując, że są grzechy, które mogą zostać odpuszczone po śmierci. O istnieniu czyśćca pisał św. Paweł: "Ten zaś, którego dzieło spłonie, poniesie szkodę: sam wprawdzie ocaleje, lecz tak jakby przez ogień" (1 Kor 3, 14-15).

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach - Osiedle Brzeszcze codziennie aktualizuje swoją stronę internetową oraz profil facebookowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Internet może pomóc skrócić cierpienia czyśćcowe"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.