Irańscy chrześcijanie odbudowali bibliotekę w Karakoszu
Zniszczona przez ISIS chrześcijańska biblioteka w Karakoszu na Równinie Niniwy została znów oddana do użytku. „Dla Iraku jest teraz bardzo ważne, aby nowe pokolenia podnosiły swój poziom wykształcenia, a biblioteka może w tym pomóc” – zapewniają przywódcy lokalnego Kościoła.
Pięć lat temu bojownicy ISIS zaatakowali Karakosz niszcząc domy, kościoły, w tym wiele historycznych miejsc. Miasto zostało praktycznie zrównane z ziemią. W zaledwie kilka godzin swoją starożytną ojczyznę musiało opuścić ponad 100 tys. wyznawców Chrystusa, w tym wszyscy syryjscy katolicy mieszkający w Karakosz. Zniszczeniom uległa także biblioteka, która została przez dżihadystów splądrowana, a następnie podpalona. Nieliczne książki, które ocalały były w bardzo złym stanie.
Miasto zostało uwolnione spod okupacji dżihadystów w ciągu dwóch lat. Po powrocie do domów miejscowi zabrali się do odbudowy zniszczeń. Z pomocą wiernych i wolontariuszy udało się oczyścić i uporządkować ocalałe książki oraz zakupić nowe. W ciągu dwóch miesięcy biblioteka została przywrócona do użytku. Obecnie zbiór liczy 650 tomów i podzielony jest na kategorie. Znajdują się w nim książki w różnych językach, w tym w arabskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Kolejnym krokiem będzie instalacja sieci internetowej, aby usprawnić wyszukiwanie książek.
„Zależy nam, aby młode pokolenie było jak najlepiej wykształcone żeby podnieść nasz kraj z gruzów, a biblioteka jest krokiem na drodze do realizacji tego celu” – mówi ks. Duraid, który brał udział w odbudowie biblioteki.
Skomentuj artykuł