Irak: krzyż, którego ISIS nie mogło zniszczyć. "To cudowne odkrycie"

(fot. shutterstock.com)
catholicherald.co.uk / mch / kw

Krucyfiks, który przetrwał obławę ISIS staje się symbolem odrodzenia irackiego Kościoła.

Bardzo łatwo jest używać frazy "miasto duchów", jednak w przypadku miasta Karemlesh to nie tylko powiedzenie, ale również rzeczywistość. Zanim ISIS zajęło ten teren, w 2014 roku Karemlesh było głównym miastem chaldejskich chrześcijan z około 10,000 mieszkańców.

Plebania, jak wiele pustych domów w Karemlesh, na ścianach miała napis wykonany przez dżihadystów z ISIS, a na domu księży widniał napis "krzyż zostanie zniszczony". Większość domów w mieście zostało spalonych, zniszczonych, bądź zawierało bomby-pułapki. Wszystkie zostały odcięte od wody i elektryczności. Chodząc wzdłuż opustoszonych ulic, można było usłyszeć śpiew kilku ptaków, ale poza tym jedynym dźwiękiem były uderzenia bomb w Mosulu, dziewięć mil dalej.

Wchodząc do kościoła, można było zobaczyć całą nienawiść do "zwolenników krzyża". Dżihadyści usiłowali spalić Kościół. Zmiażdżona statuetka Matki Boskiej znajdowała się na ziemi. W ołtarzu były liczne dziury po kulach. Wszędzie - zarówno w tym Kościele, jak w innych - krzyż został oszpecony i zniszczony. Nawet jeśli krzyż znajdował się na drewnianych drzwiach, to przynajmniej jedno ramię było złamane.

DEON.PL POLECA

Biblia spalona w jednym z chrześcijańskich domów (fot. shutterstock.com)

Ogromny różaniec leżał na ziemi, również częściowo zniszczony. To wyglądało tak jakby chmura nienawiści do krzyża i wszystkiego, co on symbolizuje, przetoczyła się przez miasto.

Kilka miesięcy temu, gdy spacerowano po nowo wyzwolonej Bakufie, na zewnątrz kościoła św. Jerzego ISIS wysadziło kościelny sklep, w którym wierni mogli zakupić krzyże. Wszędzie, również w Karemlesh, krzyż został zniszczony.

Osobom, które jako pierwsze powróciły do miasta udało się jednak znaleźć kompletnie nienaruszony krzyż, z wciąż widniejącym na nim ciałem Chrystusa. Tylko ci, którzy widzieli kompletnie zniszczony obraz chrześcijaństwa mogli zrozumieć, jak cudowne odkrycie to było i co ono oznaczało dla chrześcijan w Iraku.

Strzelnica urządzona przez dżihadystów w kościele (fot. shutterstock.com)

Jako symbol nadziei, bakufijski Krzyż został wysłany z Iraku do Katedry Westminsterskiej, by mógł być częścią ostatniej wystawy, zorganizowanej przez kustosza Luciena de Guise w kaplicy św. Józefa.

Krzyż wróci do Bakufy po pobłogosławieniu go przez kardynała Vincenta Nicholsa, by mógł on być symbolem nadziei odrodzenia Kościoła w Iraku.

Znaczenie Krzyża jest bardzo dosłowne - zarówno jest to największy symbol miłości Boga do ludzi, jak i prawdziwa cena grzechu. Ta prosta historia Krzyża w Iraku może służyć jako przypomnienie prawdy naszej wiary. Nawet jeśli jest on nienawidzony, oszpecany, atakowany i niszczony, to, tak jak Chrystus, powstanie nienaruszony.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Irak: krzyż, którego ISIS nie mogło zniszczyć. "To cudowne odkrycie"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.