Irak: patriarcha chaldejski o kryzysie w jego Kościele
(fot. youtube.com)
KAI / ml
Szerzenie się kultury dygitalnej jeszcze bardziej zaostrza istniejący już głęboki kryzys duchowy i motywacyjny Kościoła chaldejskiego.
Taki pogląd wyraził 22 września zwierzchnik tego katolickiego Kościoła wschodniego, patriarcha Babilonii Louis Raphael I Sako w referacie, otwierającym doroczne obrady Synodu Biskupów Kościoła Chaldejskiego w Ankawie na przedmieściach Erbilu - stolicy Autonomicznego Regionu Kurdystanu w północnym Iraku.
Zdaniem patriarchy, sieć internetowa stała się przede wszystkim uprzywilejowanym narzędziem wywoływania i podsycania polemik i oskarżeń przeciw Kościołowi i w jego łonie, zgodnie z "agendami" pilotowanymi przez różne grupy interesów.
W swym referacie patriarcha zwrócił uwagę nie tylko na liczne cienie, ale też na ważne blaski, tworzące obraz Kościoła chaldejskiego w obecnych czasach naznaczonych przemocą, podziałami i niestabilnością polityczną, które od lat nękają cały naród iracki.
Wśród innych czynników przyczyniających się do kryzysu i niedostatków na płaszczyźnie duszpasterskiej zwierzchnik Kościoła wymienił chaos, wywoływany przez księży i zakonników, którzy w ostatnich latach porzucali swoje diecezje lub klasztory bez zgody przełożonych, wyjeżdżając za granicę, często zabierając przy tym ze sobą swe rodziny, aby żyć wygodniej i bezpieczniej. Utrwalanie tego zjawiska ujawnia również nieodpowiednią formację tych ludzi - stwierdził z ubolewaniem patriarcha Babilonii.
W związku z tym wyraził życzenie, aby częściej dostarczać kapłanom irackim właściwych kryteriów rozeznania duchowego m.in. za pośrednictwem spotkań i wymian wizyt z kapłanami i formatorami działającymi w innych krajach.
Abp Sako ujawnił również przypadki "korupcji finansowej i administracyjnej", występujące w parafiach i instytucjach kościelnych.
Patriarcha zwrócił ponadto uwagę na zróżnicowanie między parafiami, które wykonały "ogromną pracę, aby pomagać wszystkim rodzinom uchodźczym, bez jakiejkolwiek dyskryminacji".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł