Irak: po wypędzeniu dżihadystów ruiny i zniszczenie

Irak: po wypędzeniu dżihadystów ruiny i zniszczenie
(fot. Eng. Bilal Izaddin / Shutterstock.com)
KAI / kw

Zostały tylko ruiny i wszechobecne zniszczenie. Tak krajobraz po przejściu terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego oceniają członkowie papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, którzy odwiedzili właśnie Irak.

Byli oni m.in. w odbitym z rąk fundamentalistów miasteczku Telskuf, leżącym zaledwie 30 km od twierdzy islamistów, jaką wciąż pozostaje Mosul. "Dwa lata temu tętniło tam życie i mieszkało 12 tys. chrześcijan. Dziś miasteczko jest wyludnione i swymi zniszczeniami opowiada jedynie o ogromnym cierpieniu swych mieszkańców" - podkreślają członkowie stowarzyszenia. Wskazują m.in., że totalnie zrujnowano kościół, a mieszącej się w nim figurze Matki Bożej odrąbano głowę, co stanowi niejako charakterystyczny znak działań dżihadystów.

Kościelne organizacje charytatywne nie ustają w swych staraniach, by zapewnić cierpiącym Irakijczykom podstawową pomoc, ale i przywrócić nadzieję na pokojową przyszłość. Np. w mieście Alqosh niosą wsparcie 1700 chrześcijańskim rodzinom, w tym 500 uchodźczym i 1200, które mieszkały tam już wcześniej.

Odkąd fundamentaliści z tzw. Państwa Islamskiego podbili w czerwcu 2014 r. Mosul, Pomoc Kościołowi w Potrzebie udzieliła Irakijczykom wsparcia wartości 20,5 mln euro. Pieniądze te przeznaczono na budowę prowizorycznych domów, na szkoły, żywność, opiekę medyczną i psychologiczną. Co miesiąc z pomocy tylko tej papieskiej organizacji korzysta 13,5 tys. irackich rodzin. Bez tego wsparcia nie miałyby one szans na przeżycie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Irak: po wypędzeniu dżihadystów ruiny i zniszczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.