"Noc przeznaczenia" polskich wyznawców islamu

"Noc przeznaczenia" polskich wyznawców islamu
(fot. Mohamed Elsayyed / Shutterstock.com)
5 lat temu
PAP/ ed

Z piątku na sobotę przypada Kadyr Noc, czyli "noc przeznaczenia" polskich wyznawców islamu, u których trwa Ramadan.

W Białymstoku wierni spotkają się na nocnych modlitwach i czuwaniu do świtu w Domu Kultury Muzułmańskiej.

Kadyr Noc to ważny moment muzułmańskiego postu: wierni wierzą, że ta noc decyduje o tym, co ich spotka w kolejnym roku religijnym. Dlatego wielu z nich szczególnie wtedy modli się i czyta Koran. "Noc przeznaczenia" przypada zawsze z 26. na 27. dzień ramadanu.

W Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, gdzie ma też swoją siedzibę Muzułmański Związek Religijny w RP, wierni spotkają się wieczorem. Do świtu będą trwały modlitwy i dyskusje. Uczestnicy spożyją też ramadanową kolację - posiłek po zachodzie słońca, który stanowi przerwanie postu obowiązującego wiernych w ramadanie od rana do wieczora.

Według tradycji Kadyr Noc przynosi błogosławieństwo. Muzułmanie wierzą, że przez zstępujące na ziemię anioły spisywane są wtedy ważne sprawy wiernych, które w następnym roku będą realizowane i że zapadają wówczas decyzje co do niedalekiej przyszłości.

Ramadan to miesięczny post wyznawców islamu. W związku z tym, że oparty na fazach księżyca kalendarz muzułmański jest o jedenaście dni krótszy od tradycyjnego, jego data ulega przesunięciom. W tym roku ramadan zakończy się 5 lipca. Od 6 lipca muzułmanie w Polsce będą świętowali Ramadan Bajram - uroczystość zakończenia postu.

W czasie ramadanu wiernych (z nielicznymi wyjątkami) obowiązuje post od wschodu do zachodu słońca, a zakaz dotyczy nie tylko jedzenia, ale także np. palenia papierosów, seksu czy używania kosmetyków.

Największe skupiska polskich muzułmanów są w województwie podlaskim, z racji osadnictwa tatarskiego w tych regionach, na które pozwalały przywileje królewskie od czasów Zygmunta Augusta.

Tam też są dwa pozostałe na obecnym terenie Rzeczypospolitej Polskiej, wciąż czynne zabytkowe meczety: w Bohonikach i Kruszynianach.

Przedstawiciele Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu oceniają, że w całym kraju jest około pięciu tysięcy polskich wyznawców islamu. To przede wszystkim potomkowie Tatarów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Noc przeznaczenia" polskich wyznawców islamu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.