Nuncjusz apostolski wyróżniony odznaką MSZ "Bene Merito"

Nuncjusz apostolski wyróżniony odznaką MSZ "Bene Merito"
(fot. youtube.com)
KAI/ ed

Za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej kończący swoją misję w naszym kraju nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore został wyróżniony przez Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego odznaką honorową "Bene Merito".

Podczas uroczystości w Pałacu na Wyspie Łazienek Królewskich w Warszawie minister Waszczykowski podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie ma " gorzko-słodki smak", bowiem dobiega końca 6 udanych lat dla relacji polsko-watykańskich oraz dla promocji Polski w świecie. "Ksiądz arcybiskup wspaniale zasłużył się i przyczynił do wzmocnienia relacji bilateralnych, jak i podniesienia rangi Polski na arenie międzynarodowej" - zauważył minister spraw zagranicznych.

Witold Waszczykowski podkreślił też zaangażowanie abp. Migliore w przygotowanie wizyty papieża Franciszka w Polsce, z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Nawiązując do nowej misji abp. Celestino Migliorego - będzie on pełnił posługę nuncjusza apostolskiego w Federacji Rosyjskiej - minister Waszczykowski wyraził nadzieję, że nuncjusz, po latach spędzonych w Polsce, dalej pozostanie "polskim ambasadorem, gdziekolwiek będzie pracował, będzie wspominał dobrze Polskę i będzie również przypominał o polskich interesach, polskiej historii, kulturze i problemach, szczególnie w Rosji, z którą mamy tyle spraw do załatwienia".

"Mamy więc nadzieję, że obok polskiego ambasadora, również ksiądz arcybiskup będąc w Moskwie, będzie dalej przyczyniał się do rozwoju relacji polskich ze światem, a szczególnie relacji polsko-rosyjskich" - powiedział minister Waszczykowski.

Dziękując za wyróżnienie abp Migliore podkreślił, że odznaka przyznawana jest za zasługi. "Lubię myśleć, że to są zasługi nie moje, ale zasługi dobrych relacji istniejących między Polską i Stolicą Apostolską" - podkreślił nuncjusz.

Przypomniał niedawną wizytę szefa MSZ w Watykanie, przez którą - jak zauważył arcybiskup - minister Waszczykowski wzmocnił relacje między Polską i Stolicą Apostolską, które już są bardzo dobre.

Odnosząc się do swojej nowej misji w Federacji Rosyjskiej abp Migliore zapewnił, że nie tylko będzie pamiętał, ale także świadczył o szlachetności i dobrej woli ludu polskiego, w promowaniu dobrych i pokojowych stosunków oraz współpracy z sąsiednimi krajami.

Honorowe odznaczenie "Bene Merito" ustanowione w 2009 roku przyznawane jest przez ministra spraw zagranicznych w uznaniu zasług na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 38 mm. Z jednej strony znajduje się wizerunek orła państwowego w koronie oraz napis "Bene Merito" i "MSZ RP", z drugiej zaś słowo "Polska" w różnych językach.

Abp Celestino Migliore urodził się 1 lipca 1952 r. w Cuneo w Piemoncie, na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął w Cuneo 25 czerwca 1977 r. i należy do prezbiterium tej diecezji. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. W 1980 r. po ukończeniu Papieskiej Akademii Kościelnej podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.

W latach 1980-84 był attaché i drugim sekretarzem Delegatury Apostolskiej w Angoli, następnie pracował w nuncjaturze w USA, w 1988 - w Egipcie, zaś w latach 1989-1992 w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie, gdzie nauczył się języka polskiego. 14 kwietnia 1992 r. został specjalnym wysłannikiem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu.

21 grudnia 1995 r. Jan Paweł II mianował ks. Migliorego podsekretarzem do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami. Natomiast 30 października 2002 r. Nuncjuszem Apostolskim, Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i jednocześnie wyniósł do godności arcybiskupa. Sakrę przyjął z rąk Ojca Świętego, 6 stycznia 2003 r.

30 czerwca 2010 roku Benedykt XVI mianował abp. Celestino Migliorego nuncjuszem apostolskim w Polsce. Przybył do Warszawy 10 września 2010 roku, a 15 września złożył prezydentowi RP listy uwierzytelniające. Przygotował nominacje 16 ordynariuszy, w tym 5 arcybiskupów-metropolitów, 1 arcybiskupa-koadiutora oraz 27 biskupów pomocniczych.

Papież Franciszek mianował 28 maja abp. Celestino Migliore nuncjuszem apostolskim w Federacji Rosyjskiej.

27 czerwca br. prezydent Andrzej Duda odznaczył kończącego w Polsce misję nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliorego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nuncjusz apostolski wyróżniony odznaką MSZ "Bene Merito"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.