Irak: szyicki duchowny i polityk al-Sadr odrzuca krytykę wizyty papieża

Irak: szyicki duchowny i polityk al-Sadr odrzuca krytykę wizyty papieża
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / df

Iracki duchowny szyicki i polityk Muktada al-Sadr skrytykował przeciwników zbliżającej się wizyty papieża Franciszka. "Otwartość na inne religie jest pożądana, Franciszek jest mile widziany w Iraku, a nasze serca są dla niego otwarte nawet bardziej niż nasze drzwi", napisał w miniony weekend wpływowy duchowny muzułmański na Twitterze.

Papież planuje w dniach 5-8 marca udać się do Iraku i spotkać się m.in. z szyickim ajatollahem Alim al-Sistani. Sytuacja bezpieczeństwa w kraju jest napięta. 90-letni al-Sistani jest uważany za umiarkowane przeciwieństwo populisty al-Sadra, szefa najsilniejszego ugrupowania w parlamencie, które ma 54 z 329 mandatów. Jest on m.in. założycielem Armii Mahdiego z dziesiątkami tysięcy milicjantów.

DEON.PL POLECA




Al-Sadr napisał, że Franciszek jest mile widziany w świętym mieście Nadżaf jako przyjaciel pokoju. Następnie zaznaczył, że "Bóg błogosławi naśladowcom swoich posłańców, Jezusa i Mojżesza tak długo, o ile nie wzbudzą wrogości". 46-latek określił siebie jako "orędownik harmonii między religiami"

Również patriarcha chaldejski kardynał Louis Raphael I. Sako sprzeciwił się krytyce wizyty papieża w Iraku. "Franciszek nie może odwiedzać wszystkich chrześcijańskich miast i sanktuariów, ani też nie jest jego obowiązkiem sprowadzenie z powrotem chrześcijan, którzy wyemigrowali, ani odzyskanie dla nich zagarniętej własności” - zaznaczył zwierzchnik zjednoczonego z Rzymem Kościoła chaldejskiego w opublikowanym w poniedziałek przez patriarchat oświadczeniu.

Zwrócił uwagę, że jednym z zadań rządu irackiego jest stworzenie odpowiednich warunków do powrotu chrześcijan. Papież nie przyjeżdża, aby rozwiązać wszystkie problemy Iraku, ale aby dać wyraz swojej solidarności z Irakijczykami. "Przesłanie papieża to miłość, braterstwo, pojednanie, tolerancja, pokój i różnorodność" - podkreślił kard. Sako.

Do krytyków papieskiej wizyty kardynał zaapelował o bardziej pozytywne nastawienie i wspieranie wszystkiego, co może przyczynić się do jej powodzenia. Sam kard. Sako określił planowaną wizytę jako „historyczną i niezwykłą, biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich żyje kraj i region”. Wyraził nadzieję, że przyczyni się ona do pojednania i jedności kraju.

Zgodnie z opublikowanym przez Watykan tydzień temu programem, papież Franciszek odwiedzi Bagdad, Nadżaf, Ur, Mosul, Erbil i chrześcijańskie miasto Qaraqosh na równinie Niniwy.

Papieska wizyta spotyka się z krytyką, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także z powodu trwającej pandemii koronawirusa, która do tej pory zabiła w Iraku ponad 10 tys. osób.

Jak się szacuje w Iraku mieszka obecnie ok. 300 tys. chrześcijan. 30-40 lat temu było ich ok. 1,5 miliona.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Irak: szyicki duchowny i polityk al-Sadr odrzuca krytykę wizyty papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.