Irak: Zmarł biskup pomocniczy w Bagdadzie
W wieku 67 lat zmarł 27 lipca biskup pomocniczy w Bagdadzie Andreas Abouna. W trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się chrześcijanie w Iraku, hierarcha zawsze był im podporą i otaczał opieką tych, którzy nie opuścili kraju. Wkrótce po otrzymaniu sakry biskupiej bp Abouna był świadkiem upadku irackiego dyktatora Saddama Husseina.
„Nawet w najtrudniejszej sytuacji bp Abouna zawsze miał uśmiech na twarzy” - wspominał zmarłego w rozmowie z międzynarodowym dziełem pomocy „Kirche in Not/Pomoc Kościołowi w Potrzebie” arcybiskup irackiej archidiecezji Erbil, Bashar Warda.
Według arcybiskupa Kirkuku Louisa Sako, bp Abouna był „człowiekiem pokornym, otwartym na świat”, człowiekiem, który troszczył się o każdego kapłana i któremu leżała na sercu jedność Kościoła. „Ufam, że teraz modli się za nas w niebie” - dodał abp Sako.
Referentka ds. Iraku w „Kirche in Not”, Marie-Ange Siebrecht zwróciła uwagę, że biskupowi Abounie zawsze udawało się przekonać księży w Bagdadzie o tym, że mimo wszelkich przeszkód chrześcijaństwo w Iraku ma przyszłość.
Biskup pomocniczy Andreas Abouna zmarł z powodu silnej niewydolności nerek. Został pochowany 27 lipca w katedrze św. Józefa w Ankawa. Żałobnej liturgii przewodniczył chaldejski patriarcha Emmanuel II Delly.
Andreas Abouna urodził się 23 marca 1943 r. we wsi Bedar w północnym Iraku. W wieku 14 lat wstąpił do seminarium św. Piotra w Mossulu i tam otrzymał święcenia kapłańskie 5 czerwca 1966 roku.
W latach 1967-1971 był proboszczem w diecezji Basra na południu Iraku, po czym został przeniesiony do katedry św. Józefa w Bagdadzie, gdzie pracował przez 20 lat. W 1989 roku został osobistym sekretarzem chaldejskiego patriarchy Bagdadu Raphaela I. Bidawida.
W 1991 Abouna wyjechał do Londynu, gdzie kierował misją syryjsko-katolicką w Anglii. Funkcję tę pełnił do 11 listopada 2002 r., kiedy to został biskupem pomocniczym Bagdadu. Do Iraku powrócił po otrzymaniu sakry biskupiej z rąk papieża Jana Pawła II 6 stycznia 2003 r.
Mimo pogarszającego się stanu zdrowia bp Abouna pozostawał w Bagdadzie i – na ile pozwalało bezpieczeństwo – organizował życie wspólnotowe wiernych, m.in. cieszące się wielkim zainteresowaniem spotkania młodzieży. Gdy już był bardzo chory wyjechał do stosunkowo spokojnego Erbin, gdzie zmarł rankiem 27 lipca 2010 roku.
Skomentuj artykuł