Ashton obiecuje pomoc dla chrześcijan w Iraku
Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Catherine Ashton obiecuje pomoc dla chrześcijan w Iraku. Zapewniła o tym w odpowiedzi na interpelację posła PiS Konrada Szymańskiego do Parlamentu Europejskiego w sprawie antychrześcijańskich zamieszek w Mosulu, które doprowadziły do śmierci wielu osób i masowych przesiedleń chrześcijan.
Przedstawicielka UE ds. polityki zagranicznej zapewnia, że "Unia regularnie porusza kwestie związane z prawami człowieka, m.in.: prawa osób należących do mniejszości, kwestie wolności religijnej i powiązane z tym problemy nietolerancji i dyskryminacji."
"Sprawa zaangażowania UE w sprawę obrony wolności religijnej chrześcijan na świecie jest wciąż tematem otwartym. Cały czas UE przywiązuje zbyt małą uwagę do tego zagadnienia, mimo wciąż ogromnej fali represji wobec chrześcijan w wielu miejscach świata. Musimy wracać do tego tematu" - powiedział Konrad Szymański z PiS.
W interpelacji Konrad Szymański napisał, że w ostatnim czasie nasiliło się zagrożenie dla mniejszości chrześcijańskiej. Konsekwencją ataków jest masowe opuszczanie miasta Mosul i Iraku przez chrześcijan, co może wskazywać na polityczne podłoże zamachów. Od 2003 roku miasto opuściło prawie 5000 rodzin.
W ostatnim czasie w zamachach zginęło 5 osób. W sumie zaś w Iraku od 2003 roku zostało zamordowanych ponad 200 osób z powodu przynależności religijnej.
„Jakie środki podejmie Komisja w krótkim okresie, aby podjąć nasilający się problem zamachów na mniejszość chrześcijańską w Iraku przed wyborami parlamentarnymi? Jakimi środkami dysponuje Komisja w długim okresie przy kształtowaniu polityki unijnej, szczególnie pomocowej, wobec Iraku? W jaki sposób problem mniejszości chrześcijańskiej jest uwzględniony w negocjacjach pomiędzy UE a Irakiem w sprawie podpisania umowy o handlu i współpracy? – pytał poseł Szymański.
W odpowiedzi Ashton napisała, że Komisja wie o śmiertelnych zamachach, jakie miały ostatnio miejsce w Mosulu i jest nimi bardzo zaniepokojona. „W kontaktach z rządem Iraku i innymi podmiotami międzynarodowymi Unia regularnie porusza kwestie związane z prawami człowieka, m.in.: prawa osób należących do mniejszości, kwestie wolności religijnej i powiązane z tym problemy nietolerancji i dyskryminacji. UE wzywa również władze irackie, aby wywiązywały się ze swoich zobowiązań w ramach międzynarodowych konwencji praw człowieka. Silne przesłanie w tym względzie zostało wyrażone na przykład w oświadczeniu prezydencji, wydanym w imieniu UE w dniu 11 listopada 2009 r.” – czytamy w odpowiedzi Catherine Ashton.
Skomentuj artykuł