Ashton gwarantuje równowagę w dyplomacji

Ashton gwarantuje równowagę w dyplomacji
Ashton gwarantuje równowagę w dyplomacji (fot. PAP/ EPA/LUCAS DOLEGA )
PAP / ad

Na dzień przed głosowaniem w PE w sprawie korpusu dyplomatycznego szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zapewniła w środę europosłów, że przy rekrutacji dyplomatów zachowa równowagę geograficzną, a europarlament będzie mógł ją z tego rozliczyć w 2013 r.

"Zaangażowałam się w pełni, by zadbać o równowagę geograficzną i możecie mnie z tego rozliczać. Ale niech będzie jasne - będziemy zatrudniać osoby najbardziej kompetentne" - powiedziała Ashton podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Dodała, że już teraz prowadzi rozmowy z kandydatami do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) i "pochodzą oni z różnych krajów UE". Wyraziła natomiast żal, że na ogłoszone stanowiska do ponad 30 ambasad UE zgłosiło się za mało kobiet.

DEON.PL POLECA

Najpewniej jeszcze w lipcu, jak powiedziały PAP źródła bliskie Ashton, ogłosi ona pulę nazwisk na najważniejsze stanowiska w ESDZ. Ta pula będzie obejmować nie tylko stanowisko sekretarza generalnego i jego dwóch zastępców, ale też kilku dyrektorów w centrali i niektórych ambasadorów. Wśród kandydatów na jedno z kluczowych stanowisk regularnie wymieniany jest Polak, minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Po głosowaniu w czwartek w PE nad decyzją w sprawie organizacji i funkcjonowania ESDZ Ashton liczy, że będzie ona operacyjna jesienią, a najpóźniej 1 grudnia, czyli w pierwszą rocznicę wejścia w życie Traktatu z Lizbony, który zapowiedział stworzenie tej nowej unijnej instytucji.

"Rekrutacja (do ESDZ) będzie oparta na zasługach, z zapewnieniem odpowiedniej równowagi geograficznej i równości płci. Personel ESDZ powinien odzwierciedlać znaczącą obecność obywateli ze wszystkich krajów UE. Przewidziany w 2013 roku przegląd powinien obejmować tę kwestię, włączając, jeśli to będzie wskazane, sugestie w sprawie dodatkowych specjalnych środków, by skorygować możliwy brak równowagi" - brzmi fragment decyzji o utworzeniu ESDZ.

Nie ma mowy o kwotach narodowych, ale w 2013 roku sporządzony zostanie raport na temat równowagi geograficznej i jeśli okaże się, że są istotne problemy, to wprowadzone zostaną korekty.

Zgodnie z poprawką zgłoszoną przez Jacka Saryusza-Wolskiego (PO), która już uzyskała szerokie poparcie w Komisji Spraw Zagranicznych PE, narodowe kwoty w ESDZ byłyby wprowadzone na tej samej zasadzie, co kwoty przyjęte w 2004 r. w Komisji Europejskiej dla urzędników z nowych państw członkowskich.

Jak powiedziała rzeczniczka Ashton, Maja Kocjanczicz, Ashton nie ma nic przeciwko tej poprawce, bo "mieści się ona w porozumieniu madryckim". Poprawka, wyjaśniła, nie przesądza bowiem, że kwoty narodowe na pewno powstaną, ale mogą być jednym ze spraw do podjęcia, jeśli okaże się, że w ESDZ nie będzie równowagi geograficznej.

Zastrzegła jednak, że ostatnie słowo będzie w tej sprawie należeć do państw UE. Na czwartek zaplanowano posiedzenie ambasadorów państw UE, które oceni, czy przyjęta przez PE rezolucja, w tym poprawka Saryusza-Wolskiego (o ile przyjmie ją cały PE), jest odejściem od porozumienia madryckiego. Dotychczas kraje sprzeciwiały się ustanowieniu kwot narodowych. "Ta poprawka jest miękka, niczego nie przesądza, więc nie powinno być problemów" - powiedział PAP pragnący zachować anonimowość unijny dyplomata.

Jeśli tak, to - jak zapowiada belgijska prezydencja - Rada UE oficjalnie podejmie decyzję o organizacji i funkcjonowaniu ESDZ już na posiedzeniu 26 lipca, czyli siedem miesięcy po rozpoczęciu negocjacji.

ESDZ ma być nową, zapowiadaną w Traktacie z Lizbony quasi-instytucją, z własnym budżetem, która ma zapewnić Unii spójny i silny głos na arenie międzynarodowej. Ashton planuje, że w służbie - w brukselskiej siedzibie, jak i w ponad 130 delegacjach na świecie - znajdzie pracę 1150 pracowników na stanowiskach administracyjnych do 2013 roku (a łącznie z asystentami i pracownikami lokalnymi w ambasadach UE w ESDZ ma pracować do 6 tys. osób).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ashton gwarantuje równowagę w dyplomacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.