Izrael: sensacyjne odkrycie. Znaleziono tajemniczy relikwiarz w miejscu, gdzie mieszkali apostołowie
Pojawiły się kolejne dowody potwierdzające ubiegłoroczne odkrycie domu apostołów Jezusa na północnym brzego Jeziora Galilejskiego. Pochodzą od archeologów z Centrum Badań nad Starożytnym Judaizmem i Początkami Chrześcijaństwa oraz Nyack College, którzy prowadzą tam wykopaliska - informuje izraelski dziennik Haaretz.
Archeologowie twierdzą, że może to być relikwiarz zawierający relikwie trzech Apostołów: Piotra, Andrzeja i Filipa.
W zeszłym roku sądzili, że znaleźli starożytną rybacką wioskę, Betsaidę, w której mieszkali apostołowie. Odnaleźli ją po wykopaniu rzymskich ruin pod bizantyjskim kościołem, który według zapisków pielgrzyma z tego czasu został zbudowany ponad domem Piotra i Andrzeja.
Odnaleziono egipską mumię... z chrześcijańskimi tatuażami >>
- Obecne wykopaliska wykazały ponad wszelką wątpliwość, że miejsce el-Aradż zostało założone w okresie rzymskim i nie było pod wodą, jak twierdzili archeolodzy pracujący et-Tell - podkreślał Dr R. Steven Notley z Nyack College.
- Ponieważ nasza osada znajduje się między et-Tell a Morzem Galilejskim, jeszcze lepiej uzasadniliśmy nasze twierdzenie, że el-Aradż prawdopodobnie leży na terenie dawnej wioski rybackiej Betsaidy, domu Apostołów. Nie tylko odkryliśmy budynki i przedmioty z tego okresu (tj. I wieku n.e. - przyp. red.), ale także więcej dowodów z późniejszego kościoła bizantyjskiego, o którym pielgrzymi mówili, że został wybudowany nad domem Piotra i Andrzeja - powiedział Notley.
Wśród tegorocznych znalezisk archeologicznych znajduje się gładkie kamienne pudełko z bizantyjskiego kościoła, które zdaniem archeologów mogło kiedyś zawierać relikwie apostołów.
Według informacji prasowej wydanej przez archeologów to "duży blok bazaltu o wadze około 300 kg z trzema gładko rzeźbionymi zagłębieniami. Mógł być używany jako relikwiarz w kościele, być może w kościele opisanym przez Willibalda. Jeśli tak, to może zatrzymał relikwie apostołów pod ołtarzem kościoła".
Skomentuj artykuł